Menü

ŞİFRELER KOPYALAR NEREYE KADAR

26 Ocak 2012 - MAKALELERİM
ŞİFRELER KOPYALAR NEREYE KADAR

 

Hayatımız boyunca sayısız sınavlara girip çıkar, hiç durmadan koştururuz bize sunulan kulvarda. Yarışı kazananlar ipi göğüsler, kariyer yolunda adım atar, peki ya ipi göğüsleyemeyenler;

Parası olmadığı için okula gidemeyenler, töre gibi saçma sebeplerden okuyamayan kızlar, küçük yaşlardan itibaren çalışmaya zorlananlar ya da Şifre ve kopyacıların engellerine maruz kalıp haksızlığa uğrayanlar….

KPSS , YGS , ALES derken yapılan sınavlardaki usulsüzlükler ayyuka çıktı.Önceleri tatmin olduklarını söyleyen sayın devlet büyüklerimizin bile artık içleri rahat değil.Bu durumdan huzursuzlar.Savcılar incelemede.8 ildeki cezaevlerinde yapılan 150 kişinin fen bilimleri sınavı da iptal edildi.Bütün bunlar olurken olan yine vatandaşa oluyor.

Kpss de kopyacılar hâlâ görevlerinde ve ceza almadılar. Ne bitip tükenmek bilmeyen bir incelemeymiş üstünden bir sene geçti neredeyse ama hâlâ suçları kesinleşemedi. Emin değilim ama belki de unutturulmak isteniyor. Çünkü Ülkem de gündem okadar çabuk değişiyor ki, unutturabiliriz belki diye düşünüyor olabilirler. Ama Türk Halkı balık akıllı değildir. Hiçbir şeyi unutmaz. Onların da unuttukları galiba bu nokta olsa gerek.

Şimdi merakla, bundan sonra olacakları bekliyorum. Bundan sonraki sınavlar yine birilerine peşkeş çekilerek, adil olmayan bu düzen devam mı edecek yoksa bir düzene girip , adil bir sınav yapılarak hak eden hak ettiğini mi alacak.Temennimiz tabii ki ikinci şıktan yana ama bizim temennimiz yeterli olmuyor.Artık yetkililerin bu işe bir el atması gerek.Zira Bu sınavlar için emek veren sadece öğrenciler değil, onların bu sınavlara hazırlanabilmesi için maddi imkânlarını zorlayan ebeveynlerin verdiği emekleri unutmamak gerek.Kısacası bir öğrencide , birden fazla insanın vebaline giriliyor.Bunu iyi düşünmek gerek.

Sayın yetkililerim, sırtınızdaki sorumluğun farkına lütfen varın artık. Bu gençlerin istikballeriyle oynamayın. Yazımı Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel bir sözüyle bitirmek istiyorum. Çünkü bu sözün üstüne hiçbir şey söylemeye lüzum yoktur. Adil ve dürüst bir yaşam sürmeniz dileğiyle…

* Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir. (1923)

(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*