Menü

STRES VE KORUNMA YOLLARI

26 Ocak 2012 - MAKALELERİM
STRES VE KORUNMA YOLLARI

Stresi hayatımızdan uzaklaştıralım

Çağımızın vebası olarak nitelendirdiğim stres, günümüzde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.Kalp krizi , kanser bu hastalıkların başında geliyor.

Hayat şartları, maddi sıkıntılar, aile içindeki geçimsizlik, işsizlik ya da işinden duyulan hoşnutsuzluk stresi doğuran unsurlardır. Strese bağlı olarak da depresyon kendini gösteriyor. Günümüzde on kişiden sekizi depresyona yakalanmış ya da yakalanma aşamasındadır. Hayattan zevk alamama, sürekli bir huzursuzluk ve bitkinlik hali başlıca belirtileridir. Depresyona girmiş bir kişi için en uygun yol, uzman bir kişiden yardım almaktır. Benim bugün sizlerle paylaşmak istediğim konu, depresyona girmeden stresten korunma yollarını paylaşmak. Esasında kişiler, çoğunlukla stres kaynağını kendi yaratır. Küçük önlemlerle, pratikte uygulayacağımız unsurlarla stresle kolay bir şekilde baş edebiliriz.

Bunları maddeler halinde inceleyelim:

1. Çalışan bir kişi isek işlerimizi bir plan ve program içinde olmasını özen göstermeliyiz. Sabah telaşımızı azaltmak için kahvaltı sofrasını akşamdan hazırlayabilir, ertesi gün ne giyeceğimizi akşamdan karar verebiliriz. Akşam yatmadan önce ortalığı toparlayabilir, sabah kalktığımızda düzenli bir ortamda kahvaltı etmenin tadını çıkarabiliriz.

2. İşe giderken, imkân varsa her gün başka bir yolu kullanıp monotonluktan kurtulabiliriz.

3. Randevumuza giderken yolda olabilecek aksilikleri düşünerek daha erken çıkabilir, geç kalma endişesi yaşamaktan kurtulabiliriz.

4. Çocuklarımızın odasının dağınıklılığı çoğu annenin özellikle çalışan annelerin en büyük sorunudur. Bir türlü onlara odalarını toplatamazlar. İşte size müthiş bir çözüm. Akşam yatmadan önce çocuklarınıza odalarını toplamalarını söyleyin. Şayet akşamdan toplamazlarsa ,sabah odalarını toplayabilmeleri için bir saat erken kalkacaklarını söyleyin. Yine mi toplamadılar, dediğiniz gibi sabah onları bir saat erken kaldırıp odalarını toplatın. İnanın bunu yaptıktan sonra sabahları erken uyanmamak için akşamdan odalarını kendiliğinden topladıklarını göreceksiniz. Tabi siz de bu konuda kararlı olmalısınız.

5. Hafta sonu, hafta içi yapacağınız yemekler için ön hazırlıklar yapabilirsiniz. Mesela kuru fasulyeyi haşlatıp buzluğa atabilir yemek yaparken zamandan kazanarak, kendinize vakit ayırabilirsiniz. Daha birçok malzemeyi bu şekilde hazırda tutabilirsiniz.

6. Günün yorgunluğunu gideren en iyi çözüm güzel bir duştur.

7. Çok mu sinirlendiniz ; ileride tamiri olmayacak sözler söylememek için içinizden sayabildiğiniz kadar sayın.10-20-30 …. Ta ki rahatladığınızı hissedinceye kadar.

8. Nefes egzersizleri yapın. Burnunuzdan derin bir nefes alın, ciğerlerinizi zorlayana kadar devam edin almaya.Sonra nefesinizi birkaç saniye tutup tekrar yavaş yavaş nefesinizi verin. Bunu birkaç kez yapın. Rahatladığınızı göreceksiniz.

9. Her gün, sizin için günün hangi saati uygun ise kendinize en az yarım saat ayırın. Bu zamanda yürüyüş yapabilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz. Hatta sessiz bir ortama çekilip gözlerinizi ve beyninizi dinlendirebilirsiniz.

10. Kitap okuyun. Bilimsel araştırmalara göre de kitap okumanın beyni dinlendirdiği kabul edilmiştir.

11. Banka, vergi dairesi v.b gibi sıra beklenilecek yerlerde sıra bekleyebileceğinizi düşünerek yanınıza kitap,dergi,gazete gibi okuyabileceğiniz bir şeyler alın. Böylelikle Sıra beklemek işkence olmaktan çıkacaktır. Onun için çantanızda mutlaka okunacak bir materyal bulunsun.

12. Karşınızdakini eleştirmeden önce empati yapın. Kendinizi onun yerine koyup tekrar düşünün. Haklı mı, haksız mı olduğunu sonra karar verin.

13. Çok monoton bir hafta geçirdiyseniz, hafta sonu hareketli aktiviteler yapabilirsiniz.

14. Çalışan anneler, çocuklarına zaman ayıramadıklarından dolayı onların he istediğini yaparlar. Bu da bizi maddi açıdan sıkıntıya sokabilir çünkü yapmadığınız zaman kavga ve geçimsizlikler baş gösterir. Onların her istediğini yapmak yerine, onlarla kaliteli zaman geçirmeye ne dersiniz. Hafta sonu pikniği, sahilde yürüyüş, sinema, birlikte ailece oynanacak aile oyunlarını oynama, fuar, sergi gibi yerlere gitme, ormanda yürüme. Basit ama masrafsız.

15. Sevgilinizden ayrıldınız, çok mutsuzsunuz ve arabeske takılıyorsunuz. Öncelikle yıpranmış ve bitirilmesi gereken bir ilişki olup olmadığını düşünün. Şayet öyleyse zaten bitmiş olmasına sevinin, yoksa o sizi daha da strese sokacaktır. Eğer kavganız önemsizse ve duygudaşlık yaptığınızda siz haksızsanız, arayın ve her şeyi düzeltin. Aşkta ve sevgide gurur olmaz.

16. Ev işlerine yetişemiyorsanız, haftalık bir görev listesi yapıp buzdolabının üzerine asın. Evin her bireyine, yapabileceği görevler verin. Aile içindeki paylaşmanın zevkine varın. Hem de omuzlarınızdaki yükü azaltın.

17. Temel ihtiyaçlarınız dışındakiler, sizin tercih ettiğiniz harcamalardır. Tercihlerinizi tekrar gözden geçirin ve gerçekten para vereceğiniz tercihiniz çok mu gerekli bir düşünün. Çok gerekli değilse harcama yapmayarak tasarruf edebilir, kenara para atarak nakde sıkıştığınız bir anda bu parayı kullanarak sıkıntıyı kolay atlatabilirsiniz.

18. Her ay belli ödemeler vardır. Maaşınızı aldığınızda öncelik bu ödemelere aktardığınızda günü geçip sıkıntı verecek fatura derdinden kurtulmuş olursunuz.

19. Evinize geldiğinizde uğraşacak küçük hobiler edinin. Hayvan besleyin, çiçek yetiştirin. Bayanlar için el örgüsü de, güzel bir meşgale olabilir.

Bütün bunların yanında, her sabah uyandığınızda gözünüzü yeni bir güne açabilmiş olmanın huzurunu yaşayın. Dün geçmişte kalmıştır. Yarının geleceği meçhuldür. Ozaman bugünün , aldığınız her nefesin değerini bilerek yaşayın.

(6)

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*