Menü

EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ VE SİLAHLARI

27 Ocak 2012 - MAKALELERİM
EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ VE SİLAHLARI

Yaratılmışların en şereflisidir insan. Tüm canlılar gibi daha doğarken ölümle nişanlıdır. Yaşamı doğru bir istikamet üzerindeyse, onun ölümü düğün günüdür. Vakit vuslat vaktidir insan için. Sevgiliye kavuşma vakti.

İnsanı insan yapan özellikler; aklı, kalbi ve dizginlenmiş nefsidir.

İnsan aklı ile düşünür, kalbi ile hisseder. Kalbi ile hissetmeyenlerin ruhunu nefsi esir almıştır. Nefs, insanı Rabbinden uzaklaştırır. Dinin emirlerine isyan edip, karşı çıkar. Bu Nefs-i emmare dir ki, insanın en büyük düşmanıdır.

Hz Aişe Validemiz bir gün Peygamber Efendimiz(S.AV) sorar;

“İnsan Rabbini ne zaman tanır?”

Peygamber Efendimiz (S.A.V):

“Nefsini tanıdığı zaman” diye buyurur

Demek ki, insan nefsini dizginleyebildiği sürece Rabbine yaklaşır ve rızasına uygun davranır.

Dünya hayatını yeme, içme zevk ve eğlenceden ibaret sayanlar, din ile sosyal hayatı birbirinden ayırdıkları için nefsleri galip gelmiştir. İnsanın fiziki yaşamını sürdürebilmesi için hava, su ne kadar önemli ve gerekli ise, kalbinin temiz kalabilmesi, istikamet üzere yaşayabilmesi için dini hükümleri sosyal hayatıyla bütünleştirmesi de bir okadar gereklidir.

Nefsi dizginlemek, ehlileştirmek kolay olmasa da yapılabilir. Bunu yapabilmek için öncelikle onu kuvvetlendiren silahları bertaraf etmek gerekir. Bunlar;

1.Çok yemek yemek. Çok yemek kişinin hem beden hem ruh sağlığını bozduğunu uzmanlar tarafınca da desteklenmiştir. Çok yemek yemek, nefsi azdırır. Gaflete sebep olur. Yemek sofrasından tıka basa doymadan kalkmak da sünnettir. Yeterli miktarda yiyerek, nefsi dizginleyebiliriz.

2. Çok uyumak. Çok uyku da nefsi azdıran silahlardan biridir. Uykunun galip geldiği bedenlerde, halsizlik ve uyuşukluk görülür. İbadetlerde aksaklıklar meydana gelir. Bu da nefsi şahlandırır.

3. Akıl, nefs kişinin aklına hükmetmeye başladığı andan itibaren, kişiyi esir almış, zafer kazanmış olarak görebiliriz. Çeşitli akıl oyunlarıyla kötüyü iyi, haksızı haklı, günahı sevap olarak gösterebilir. Bunun için şeytanın vesvesesi de destek olur. Değişik bahanelerle günahı meşrulaştırabilir.

4.Öfke, Sevgili Peygamberimiz (S.A.V)“Öfke şeytandandır. Şeytanda ateşten yaratılmıştır Ateş su ile söndürülmektedir Öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın” diye buyurmuşlardır. Çünkü öfke nefsin en güçlü silahıdır. İnsan öfkesiyle, dinden çıkabilir, katil olup hem bu dünyasını hem de ahir hayatını mahvedebilir.

5.Gurur ve Kibir, Halife Hz. Ömer bir gün kırbasını (su kabı) sırtına yüklenmiş, Medine””nin en kalabalık sokaklarında dolaşıyordu. Babasının sırtında kırba ile dolaştığı, oğlu Abdullah””ın da gözüne ilişti ve kendisine yetişip sordu:

“Baba sen ne yapıyorsun, koskoca halife sırtında kırbamı taşır? Taşıtacak kimse bulamadın mı?”

“Oğlum, bunu taşıtacak adam bulamadığım için veya başka bir mecburiyet dolayısıyla taşıyor değilim.

Nefsime gurur gelir gibi oldu, kendimi beğenir gibi oldum, sırf onu küçültmek için bu yola başvurdum”

İşte bu örnek bize gurur ve kibrin nefsi ne kadar şahlandırdığının kısa bir özeti değil midir?

İnsan, kendi kabahatini bilip kabul edebilirse, hatasından pişmanlık duyup tövbe kapısına yönelebilirse ve bu istikamette yol almaya devam ederse nefsini ehlileştirmiş ve ona galip gelmiş olur.

İnsanoğlunun en büyük düşmanı nefsidir.En büyük cihad ise nefse karşı yapılan cihaddır.

Nefslerimize karşı yapacağımız büyük mücadelede zafer kazanmak umuduyla

Saygı ve sevgiyle kalın dostlar

(2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*