Menü

RİYADAN UZAK KAHRAMANLAR

27 Ocak 2012 - MAKALELERİM
RİYADAN UZAK KAHRAMANLAR

Van’da meydana gelen deprem ile acılı yüreklerdeki yaranın derinliği bir kat daha arttı. Şehitlerimizin acısı hafiflemeden yeni acıların yaşanması, ülkemizin üstünde karabulutlar mı dolaşıyor söylemlerine sebep oldu ama yine insanlık kazandı. Enkazın altından kardeşlik çıktı. Tüm ülke tek yürek tek bilek olmasını bildi. Şer odaklı zihniyetlerin planları bir kez daha alt üst oldu. Kurşun sıkılan yüreklerden uzanan kardeşlik eli çok şey anlattı dünyaya. Öyle büyük bir Ülkeyiz ki, bu birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmediğimiz müddetçe, yıkılmayız ve parçalanmayız.

Bir devletin bayrağı altında yaşamanın en büyük özelliği, devletin tüm ülke vatandaşını kol kanat gerebilmesidir. Biz vatanımıza Anavatan deriz. Çünkü bir ana şefkatiyle sarıp sarmalar herkesi. Deprem felaketinden sonra, bölgeye gönderilen her türlü yardım da bunun ispatıdır. Bu ülkenin askeri, polisi, doktoru, öğretmeni, yardımsever halkıyla yaralar iyileştirilmeye başlandı. Her bir yürek, enkazdan çıkan insanların sağ çıkması için dua etti. Tek yürek olduk. Tek bilek olduk. Kardeşi kardeşe düşman edenler görsün ki, biz düşman olmayız. Çünkü sıktığınız kurşunlarla, henüz insanlığımızı ve inancımızı öldüremediniz.

Birçok TV kanalında da depremzede vatandaşlarımız için (daha önce de Somali’li Kardeşlerimiz için) yardım kampanyası düzenlendi. Çok büyük firmalar, holdingler “vay be helâl olsun” diyebileceğimiz rakamlarda yardımlarda bulundular. Sosyal Paylaşım sitelerinde de devalaştı bu yardımlar. Merak ettiğim konu, şayet görsel bir yardım kampanyası TV lerde yapılmamış olsaydı bu meblağlar gerçekten bu rakamlarda olur muydu? Amacım art niyetlilik değil, yardımların olması çok güzel ama felaketleri kullanarak, reklâmını yaparak yardım kampanyasına katılmak, bana çok da gerçekçi gelmiyor.

Ameller niyetlere göredir. Tabii ki, en doğrusunu bilen, gören ve değerlendiren yine Yüce Allah(c.c)dır.

Yapılan maddi ve manevi yardımlarda Rabbin rızasını kazanmaksa gaye, Şakşakçılığını yapacak insanlar bilmese de olur. Bir bilen gören ve değerlendiren nasıl olsa var. O’nun takdiri ve hoşnutluğu milyonlara bedel değil midir? Peki, bu kanallarda ismi duyulmayan fakat yardımını yapan firmalar, holdingler isimleri söylenmedi, programa katılmadı diye yardım etmemiş mi sayılıyorlar. Biraz da biz yani toplum bu hale getirmiyor mu bu durumu?

Ülkemin her köşesindeki yürek insanları, “Merhamet etmeyene, merhamet edilmez” inancıyla “sağ elin verdiğinden sol elinin haberi olmasın” diyerek, maddi yardımlarına yüreklerinden dökülen duaları da ekleyip gönderdiler. Bunun yanında günlerce uykusuz ve yorgun düşen sağlık görevlileri, askerler, emniyet mensupları, sivil vatandaşlar canına dişine takarak bir canı daha kurtarabilmek umuduyla hâlâ çalışıyorlar; işte bana göre esas, engin yürekli, görünmeyen ama varlığı hep hissedilen isimsiz gerçek kahramanlar bunlardır

Örnek insan olabilmek, sessiz ve derinden önderlik yapmayı becerebilmektir.

Sevgi ve huzurla kalın dostlar.

(4)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*