Menü

SEVGİ İKLİMİ

27 Ocak 2012 - MAKALELERİM
SEVGİ İKLİMİ

İki hecede derin manaların gizlendiği, büyülü bir kelimedir sevgi. Madde ikliminden mana boyutuna ulaşabilmektir. Yunus’un Garipliği ile Mevlana gibi kucaklayabilmektir. Mecnun yürekli gönüllerde, bir simgedir Leyla.Mevla’ya ulaşabilme noktasındaki ateşin simgesidir. O ateş ile yanan gönüllerde, sevgi can bulur. Suya hasret toprak misali sevgiye hasret yürekler. Gözler, sözler hep onu anlatır olur.

Sevgi sabretmeyi öğretir. Sabırla yeşerir, fedakârlık güneşiyle olgunlaşır. Gözyaşı, can suyudur sevginin. Sevgiyi tadan yürekler, sevgiliden korkmaz, sevdiğini kırıp, üzmekten korkar. Onun rızası üzerine yaşar, her yaptığı işte rızasına uygun mu diye düşünür yürekler.

Mana boyutunda farklı kapılar açılır seven yüreklere. Bu boyut ulaştırır insanı Eşref-i Mahlûkata. Karşılık beklemeden sever. Cefası da sefası da hoş gelir seven yüreklere. Nedeni, ne içini sorgulamaz. Sadece sever ve sevdiğinin rızası üzerine bir hayat yaşar. Hasretle vuslatı bekler ruhu. Düğün gecesidir onun ölümü. Madde âleminden, mana boyutunda sevgiliye kavuşma anıdır. Tüm ömrünü bu buluşmaya hazırlar.

Evet, gerçek sevgi budur dostlar, sevginin doruk noktası Yaradan’a olan sevgidir ki, diğer cismani sevgiler;”Yaratılanı Yaradan’dan ötürü severiz.” Cümlesinin hayatımıza yansımasıdır.

Allah(C.C) sevgisi ile yanan yüreklerde, korku, endişe ve umutsuzluk yoktur. Kişi bilir ki, çizgisi Rızâ-i İlâhi olanın yolunda yanlış olmaz. Pusulası hep doğru yolu gösterir.

Bütün sevgiler, Onun sevgisiyle yoğrulur, pişer.

Kiminin sevgisi dilindedir, kimisinin de yüreğinde. Kimi bu sevgiyle yanar kavrulur, kimisi de bir anlık hisseder o sıcaklığı. Ama en kötüsü, İlâhi sevginin bulunmadığı kalplerdir. Çünkü bu kişilerin cismani sevgisi de sahtedir. Menfaat için yaşarlar. Kalplerinde şefkat ve merhamet yoktur. Hep madde boyutunda yaşayıp, o boyut için savaşırlar. Mana boyutunun kapısına varmak bile bazen nasip olmaz onlara. Onlar için sevgi hayvansal içgüdülerin ortaya çıkışıdır. Mahremiyeti yoktur yaşadıklarının. Ucuz pazarlarda, yok pahasına satılan, yitirilen duygulardan ibarettir. Yaşadıkları sevgi değil, aşk değil bir anlık histir. Ruhsuz bedenlerin, yok oluşudur bir anlamda.

Sevgi, bu kadar ucuz değildir. İçimizdeki sevgi ateşini yeniden alevlendirmek dileğiyle, sevgiyle kalın dostlar.

(0)

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*