Menü

TERÖR NASIL BİTER ?

27 Ocak 2012 - MAKALELERİM
TERÖR NASIL BİTER ?

Terör gerçekten bitirilmek isteniyor mu?

1980’li yılların başında kendini göstermeye başlayan terör örgütü PKK, günümüze kadar kanlı eylemler yapmış, polis, asker başta olmak üzere binlerce insanın canına, malına kastetmiştir. Bu güne kadar PKK terör örgütüne verilen şehit sayısı 6700 ü geçmiştir. Maalesef bu rakama her gün yeni şehitler eklenmektedir.

31 yıl boyunca bu terör neden bitirilemedi acaba?

Bunun cevabını net görebilmemiz için, geçmişten günümüze kadar terörle mücadelede nasıl bir politika izlenmiş, ona bakmak gerekir.

1983 ten sonra PKK nın giderek güçlenmesi, kanlı eylemlerini artırması Emniyet teşkilatında Özel Harekât Şube Müdürlüğünün kurulmasına yol açmış,1997 de ise Özel harekât daire başkanlığı adı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.

Özel harekât timleri, 1992-1996 yılları arasında terör eylemlerini bastırma konusunda oldukça başarı sağlamıştır. Terör örgütünün darbe alması, bazılarının işine gelmemiş olacak ki, özel harekatı pasifize etme yolunda adımlar atılmaya başlanmış,1996 yılında meydana gelen Susurluk kazasıyla bu süreç hızlanmıştır.Adı çete olayına karışan Özel harekât , büyük güven kaybına uğrayarak 28 Şubat 1997 (post Modern darbenin yapıldığı yıl) tamamen pasivize edilmiştir. Her birimde olduğu gibi bu birimde de çürük elmaların olması şahsa yönelik bir baskı yerine,birime yönelik bir baskı yaratmış,özel harekâtın operasyonlarıyla ağır darbeler alan PKK, bu birimin pasivize edilmesiyle rahat bir nefes almış ve daha da güçlenmiştir.

Şimdi burada soruyorum :

1.Özel Harekâtın pasivize edilmesiyleı kimlerin ekmeğine yağ çalınmıştır?

2.Özel Harekâtın faaliyetleriyle hangi işleyen düzen bozulmuştur?

3.En önemlisi Özel harekât , kimlerin kovuğuna çomak sokmuştur?

Sanırım bu üç sorunun cevabının bulunması PKK terörünü bitirir , ne dersiniz?

****

Kınalı kuzular,bile bile şehit olmaya gidiyor!

Bir tarafta büyük devletlerin himayesi altında kamplarda yıllarca eğitim alan, her türlü silah ve ekipmanla donatılan PKK militanları; diğer tarafta silahı sadece askere gelinceye kadarfilmlerde gören, bölgeyi bilmeyen kınalı kuzular.

Sizce bu tablo ne kadar adil?

Sizi bilmem ama ben bu tablo karşısında isyan ediyorum. Her şehit haberinde, anaların yürekleri dağlayan gözyaşı ve metanetleri beni derinden yaralıyor.”vatan sağolsun”diyorlar ama içlerinde kopan fırtınayı en iyi anlayan, o acıyı yaşamış olanlardır. Taziyeler, devlet büyüklerin ziyaretleri ya da her şehit haberinden sonra söylenen süslü laflar onların acısını azaltır mı zannediyorsunuz.

Bu düzende, kaç şehit daha vermemiz gerekiyor?

Özel harekât ve profesyonel ordunun zamanı gelmedi mi?

Doğuda ve diğer illerde eylemlerini artıran PKK ya karşı Özel Harekât Timi yeniden canlandırılmalı, Profesyonel ordunun yapısı ivedilikle oluşturulmalıdır. Yoksa anaların gözyaşları artarak devam edecektir.

Bu mücadele sadece dağlarda çarpışarak bitmeyeceğini artık hepimiz görüyoruz. İşsizlik sorunu biran önce bu bölgelerde çözülmeli. Okuma oranı yükseltilmeli. Kentleşmeye önem verilmeli. Bu bölgelerin ekonomisi güçlendirilerek, halkın kendi imkânlarıyla ayakta durabilme gücü sağlanmalı.

En önemlisi vatanına ihanet eden, içimizdeki çürük elmalar temizlenmeli!

(0)

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*