Menü

VEDA

27 Ocak 2012 - MAKALELERİM
VEDA

Her insan, doğumuyla sevdiklerine yeni bir hayatı müjdeler. Yeni bir hayat, yeni bir insan. Doğumuyla sevinilen insan, bir gün veda edeceğini de bilir. Veda diyorum çünkü ölüm, sadece yok oluşu simgeleyen bir kelimedir benim için. Hâlbuki vedadaki tılsım farklıdır. Her vedada bir kavuşma ümidi vardır. Bu dünyada bize veda eden sevdiklerimizle bir gün kavuşacağız.

Dünya , doğum ile ölüm arasındaki büyük bir misafirhaNEDİR. Biz bu misafirhanenin geçici konuklarıyız. Yolculuğumuz dünya hayatında başlar, ebedi âlemde son bulur.

İnsan uzun bir yolculuğa hazırlanıyorsa şayet, bütün sevdikleriyle yolculuk vakti gelinceye kadar birlikte olmak ister. Hepsinden tek tek helallik alır. Ertelediği tüm işlerini yoluna koyar. Bir yandan da çıkacağı yolculuk için hazırlıklar yapar. Çünkü mağdur olup zor durumda kalmak istemez. Çıkacağı seyahatin mükemmel olması için her şeyi yapmaya çalışır.

Onun seyahate çıkacağını bilen sevdikleri de, aradaki kırgınlıkları yok eder, ince hesapların peşine düşmez. Mümkün olduğu kadar onunla vakit geçirmek isterler.”Giderayak üzmeyelim onu” sözü yansır kalplerine.

İşte dünya hayatından, ebedi âleme çıkacağımız büyük bir yolculuk bekliyor bizi. Bir gün tüm sevdiklerimize ve sevmediklerimize veda edeceğiz. Bu yolculuğun günü belli değil. Her an çıkacakmışız gibi hazırlıklı olmak en güzeli. Misafirliğimiz göz açıp kapayıncaya kadar bitecek. Giderayak neden üzelim, üzülelim.

Biz veda ederken, geride kalanlar bizi anlatacak. Birlikte paylaşılan bir ömrün acı tatlı hatıraları canlanacak gözlerinde. Söylediklerine ve söyleyemediklerine üzülecekler. Gözyaşları imza atacak bu hatıralara.

Yolculuğumuzda bize eşlik edecek olan ise sadece işlediğimiz günah ve sevaplar olacak. Bir ömrün muhasebesi yapılacak bir bakıma.

Çoğu insana göre ölüm, bana göre veda. Değişmeyen tek gerçek bunun yaşanılacak olması.

Hayatı, her an veda edecekmiş gibi yaşamak ise akıllı misafirlerin harcı.

Vedalarımızın düğün günümüz olması dileğimle. Sevgi ve saygıyla kalın dostlar.

(1)

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*