Menü

EĞİTİM VE ÇOCUKLARIMIZ (Sizden Gelen Sorulara Yanıtlar 1)

28 Ocak 2012 - MAKALELERİM
EĞİTİM VE ÇOCUKLARIMIZ (Sizden Gelen Sorulara Yanıtlar 1)

 

RUMUZ :UMUTSUZ İSİMLİ OKUYUCUMUZUN SORUSU

Merhabalar ben sürekli sizin yazılarınızı takip etmekte olan bir okuyucunuzum en son yazmış olduğunuz kazanırken kaybettiklerimizi görebiliyor muyuz yazınızı da çok beğendim.Belki çok fazla bir ilgisi olmayacak ama ben size bir soru sormak istiyorum.

Sizce çoçuklarımızın bu genç yaşında hayatlarını kazanabilmek için mücadelesi sizce de adil mi ?

YORUMUMUZ;

Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ederim.

EĞİTİM VE ÇOCUKLARIMIZ

Ülkemizde eğitim sisteminin eşit şartlarda olmaması bazı güçlükleri de beraberinde getiriyor. Çocuklarımız daha çocukluklarını yaşayamadan sınav maratonuna hazırlanıyorlar. Önce hayatlarına yön verecek liseler için, sonrasında da mesleki kariyerini belirleyecek üniversite için çalışıyorlar. Kariyerine devam etmek isteyenler ise yüksek lisans,doktora v.b sınavlarla devam ettiriyorlar bu maratonu.

Burada önemli olan öncelikli sorun, eğitim sistemindeki adaletsizliği gidermektir.Eşit şartlarda eğitim konusuna ben çok önemsiyorum.Bugün özel okulların eğitim kalitesi ile devlet okullarının eğitim kalitesi eşit değildir.Çocuklarımızın girdiği sınavlar aynı fakat şartlar farklıdır.Devlet okullarındaki yetersiz eğitim , ülkemizde dershanecilik sektörünün artmasını sağlamıştır.Bugün iyi bir dershanenin fiyatı da ailelerin bütçelerini zorlayacak niteliktedir.Ailelerin sırtına binen bu yük yüzünden aileler de , yaptıkları fedakârlığın karşılığını alabilmek için, çocuklar üzerinde ağır bir baskı uygulamaktadırlar.Durum böyle olunca,çocuklarımız ev ile dershane arasında mekik dokuyarak, hayatlarının en güzel günlerini bu uğurda feda etmektedirler.

Doğu ve Güneydoğu Bölgemizdeki eğitim de içler acısıdır. Özellikle kırsal kesimde eğitim, yetersiz hatta çok zayıftır.Bunun sebepleri çoktur.Başta can güvenliğinin yetersiz olması yüzünden öğretmen adaylarımız,bu bölgelerde çalışmak istememektedir.Bugün hâlâ öğretmeni olmayan okullarımız mevcuttur.Konusunda uzman olmayan vekil öğretmenler derslere girmekte, çocuklarımız kalitesiz eğitim almaktadırlar.

Bunun yanında da aileler öncelikle çocuklarını iyi analiz etmelidirler. Rehber öğretmenlerin yardımıyla çocuğun ilgi alanı tespit edilip, başarılı olabileceği,severek çalışabileceği meslekleri tercih yapma konusundayardımcı olmalıdırlar.Ailelerin çoğu kendi istedikleri bir bölümü belirleyip,çocuğun üzerinde de bu konuda baskı kuruyorlar.Anlayıp anlamaması önemli değil.Hatta sevip sevmemesi bile önemli değil.Sonucunda ise işini severek yapmayan bir nesil, toplumda boy gösteriyor.Severek yapılmadığı için verim ve kalite düşüyor.Bunun negatif etkisi ülke ekonomisine zarar verecek noktalara kadar ulaşabiliyor.

Bunun için değerli okuyucum,öncelikle eğitimde fırsat eşitliği; sonrasında da çocukların severek çalışıp,başarılı olabileceği bir meslek için ona destek olunursa,bu yük biraz daha azaltılabilir diye düşünüyorum.

(6)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*