Menü

İZMİR DE AKP SÜRPRİZİ (SİZDEN GELEN SORULARA YANITLAR 2)

28 Ocak 2012 - MAKALELERİM
İZMİR DE AKP SÜRPRİZİ (SİZDEN GELEN SORULARA YANITLAR 2)

(40, ”, ‘izmir-de-akp-surprizisizden-gelen-sorulara-yanitlar-2’, ”, ‘

Dünden beri karşılaştığım sorulardan biri de şu oldu;”İzmir’de yaşayan biri olarak, AKP nin İzmir’deki oy artışının sebebi nedir sizce?”

Bu konudaki görüşlerimi, hem soruyu soran arkadaşlara cevap olarak hem de sizlerin beğenisine sunmak üzere yorumlamak istedim.

NOT: Sizlerde bize, her konudaki soru ve görüşlerinizi yazabilirsiniz

———————————————————————————————–

Bilindiği üzere 2011 seçimlerinde halkımız, AKP’yi tekrar iktidar partisi olarak seçmiştir.İzmir ‘den bahsetmeden önce Türkiye için genel duruma bakmak lazım.

AKP,3.döneminde oylarını artırıp, iktidar partisi olarak yola devam ediyorsa, bu kesinlikle halkın iradesi sayesindedir. Seçim öncesi çok yazıldı, çizildi. AKP için Tahminler %47 civarı, CHP için %30 ,MHP ise %10 barajıyla sınırı geçebilir düşüncesi hakimdi.BDP yi burada ayrı tutuyorum çünkü oyların çoğu baskıcı demokrasi ile alındığı iddiası seçim günün de bile konuşuldu.Lakin bu seçimlerde BDP, beklenenin üstünde bir başarı gösterdiğini de atlamamak gerekir.Sonuçlar herkesi şaşırttı.Halk, sivil anayasa yetkisini AKP ye verdi ama,uzlaşmanın da yapılmasını istedi.Nitekim Sayın Recep Tayyip Erdoğan,seçim akşamı yaptığı balkon konuşmasında; ılımlı, herkesi kucaklayan bir konuşma yapmasıyla, seçmenin vermek istediği mesajı aldığını gösterdi.Yalnız burada şunun da altını çizmeden geçemeyeceğim.YSK , gurbetçilerimizin oylarına kelepçe takmasaydı , bu tablo çok daha farklı olabilirdi.

Sahil illeri bugüne kadar hep CHP nin kalesi olarak bilindi. Fakat bu seçimlerde dengeler değişti. Sahil Kesiminin hemen hemen hepsini AKP aldı. İzmir’e bakıldığında CHP almş gibi gözükse de, AKP burada da başarılı olmuştur.%5-%7 arasında bir fark vardır ki bu da neredeyse başabaş demektir. Çünkü 1.bölgedeki milletvekili sayıları eşittir. Peki, neden bu seçimlerde AKP, İzmir’de bu kadar oy artışı sağladı? Bunun birçok sebebi var;

Çarpık kentleşme en büyük problemlerden bir tanesi. Bugün maalesef İzmir metropol bir köy haline gelmiştir. Gelişim ve büyüme durmuş,ticaret kısırlaşmış, İşletmeciler artık yatırım yapamaz olmuştur. Bunun akabinde de, işsizlik baş göstermeye başlamıştır. Yeterli turizm yatırımı yapılamadığından turizm açısından da gerilemiştir. Sonuç itibariyle İzmir, elindeki cevheri kullanamamıştır. Belediye devleti suçlamış, devlet de belediyeyi. Bu kısırdöngüde, olan İzmir Halkına olmuştur.

Bizler senelerdir, İzmir için bir şeyler yapılmasını istedik ama olmadı. İzmir’i kimse bir bütün olarak göremedi. Bunun sonucunda da İzmir içinde iki İzmir oluştu. Birincisi kıyı şeridindeki ilçelerden oluşan İzmir, diğeri de daha içeride kalmış, gelişmeden büyümüş, çarpık kentleşmeyle yıpranmış ilçelerin bulunduğu İzmir. Yapılacak çok iş var. Hizmet beklentisi büyük.

İzmir’in büyük bir sıçramaya ihtiyacı var. EXPO 2020 hedefi de bu sıçramaların başında geliyor. EXPO 2015 İzmir için çok önemliydi olmadı. Şimdi umudumuz EXPO 2020 de. Devletin de desteği büyük. Ama İzmir’in yüzü, 2020 yılına kadar mutlaka değişmeli. Özellikle çarpık kentleşme sorununa çözüm bulunmalı. Egenin İncisi’nin iyi bir kuyumcunun elinde işlenme zamanı geldi de geçti bile. Yeni dönem milletvekilleri bütün bu sorunları çözecek projeleri anlattılar ve görülen o ki inandırıcı da oldular.

Burada önemli olan şu; İzmir halkı devlete bir ışık yaktı.”Biz sizi destekledik. İzmir’in kalesini halkın iradesiyle kuşattık, şimdi sıra sizde. Siz de, bize verdiğiniz sözleri yerine getiriniz” dediler.

Şayet bu mesaj hükümet tarafından iyi okunabilirse, bundan sonraki seçimlerde İzmir, çok daha büyük sürprizlere imza atacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

(2)

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*