Menü

ÇOCUKLARIMIZA KURULAN TUZAKLARA KARŞI UYANIK OLALIM

3 Şubat 2012 - MAKALELERİM
ÇOCUKLARIMIZA KURULAN TUZAKLARA KARŞI UYANIK OLALIM

Çocuklarımız, sevgi bahçemizin en tatlı meyveleridir. Bu meyvelerimizi daha dalındayken zehirleyen, olgunlaşmadan koparan eller, çocuklarımızı bebeklik çağlarından, üniversite zamanlarına kadar uzanır. Üstelik çoğu zaman, biz kendi hür irademizle onların ellerine teslim ediveririz. Nasıl mı?

Çocuklarımızın etrafını tanımaya başlamasından itibaren, ebeveynlerin işleri zordur. Bu dönemlerde hem hareketlilikleri hem de merakları artar.Konuşma ve sosyalleşme becerileri gelişmeye başlar. Beyinleri ise kayıt özelliği yüksek bir kameradan farksızdır. İşte tam bu noktada bazı annelerimiz, kendine ve evine vakit ayırmak için, evlerimizin başköşelerinde duran Televizyon ekranlarına, dadılık etmesi için emanet ediverirler. Ne izlemiş, neler öğrenmiş farkına varamazlar. Zamanla kendilerini gösterir bilinçaltındaki izlenimler.

Mesela bir zamanlar sürekli sihirler yapan bir ailenin dizileri çok meşhurdu. Şimdi tekrar ekranlara getirdiler. Bu dizide her türlü doğa olayları ve insanların kişilikleri periler tarafından gerçekleştiriliyor. Allah’a olan inancımız, tek gücün ve kudretin Yüce Allah’ın olduğunu ifade eden tek bir bölümü yok. Bu ve benzeri film ve çizgi filmlerin ortak zararı gencecik beyinlerin karışmasıdır.

Şiddet içerikli çizgi filmler ve dizilerin, özellikle okul çağındaki çocuklarda, şiddet içerikli olayları arttırdığı tespit edilmiştir. Uzmanlar da, çocukların kendilerini bu hayali kahramanlarla özdeşleştirdiklerini ve bunun sonucunda da istenmeyen olayların yaşandığını belirtmektedirler. İşte bu sebepten dolayı, TV ekranlarını birer dadı gibi davranmaktan vazgeçip, çocuklarımızın izledikleri programlar hakkında bizim söz sahibi olmamızın zamanı geldi de geçiyor bile.

12 ile 15 yaşlar ise çocuklarımızın, ergenlik dönemi ile tanışacağı dönemler olduğu için bir asilik, umursamazlık ve aşırı öfke halleri görülebilir. Bu dönemlerde özellikle anne ve babalar çok dikkatli olmak zorunadırlar. Çünkü tüm kötü arkadaşlıklar bu dönemlerde başlamaktadır. Ailem beni anlamıyor noktasında, onu anlayan farklı kişilere yönelmesi hiç de zor olmayacaktır. Özellikle boşanmış çiftlerin çocuklarında daha fazla karşılaşılan sevgi eksikliği, çocuklarımızın sevgiyi başka kişilerde aramak zorunda bırakabilir ki, bu da sonrasında vahim sonuçlar meydana getirebilir.

(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*