Menü

KADIN VE TOPLUM

7 Mart 2012 - MAKALELERİM
KADIN VE TOPLUM

Bir kadını kadın yapan en büyük özelliği faziletidir. Fazilet sahibi bir kadın her türlü zorluğu aşacak gücü vardır. Kadın annedir. Onun bu özelliği merhametiyle özleşmiştir. Bir kadının sezgileri kuvvetlidir çünkü ona bahşedilen fıtrat gereği hep tamamlayıcı sıfatıyla dünyada yerini almıştır.

Bugün ülkemde kadın haklarını savunur hale gelindi maalesef. Çünkü kadının bir anne, bir eş, bir kardeş gözüyle bakılmaktan vazgeçildi. Kadının dişiliği yansıtıldı topluma. Fiziksel özellikleri istismar edildi.

Şiddet ile aşağılanırken, dilsizleştirilme çabalarına gidilmesi, kol kırılır yen içinde kalır cümleleri ile değersizleştirildi kadın.

Bir kadın ve erkeği ayrı ayrı düşünemiyorum. Bu iki insan, hayat puzzle nın birbirini tamamlayan parçasıdır. Durum böyle iken, inançsız bir ortamda cahiliye devrindeki kadını hor görme çabalarına gidilmesi, eğitimin sadece kâğıt parçası üzerinde kaldığının göstergesidir.

Bugün nice diplomalı cahiller, hâlâ kadının üzerinde şiddet kullanabiliyorlarsa, eğitimin kitapla kalemle olmadığının, manevi eğitimin yüreklere inemediğinin kanıtıdır.

Bir çocuğun eğitiminde annenin rolü büyüktür ve maalesef hâlâ bazı anne ve babalar kız evlat, erkek evlat ayırımını yapmakta, bunu çocuklarına hissettirmektedir.

Bu duyguyla yetişen bir erkek evladının, ileriki yaşlarında kendisinin her zaman kadınlardan daha üstün olduğunu düşünmesine sebep olan da maalesef yine bir annedir.

Yaratılış itibari ile erkekler fiziksel olarak elbette kadınlardan güçlüdür ancak onun duygusal eksikliğini de bir kadının tamamladığı noktası da unutulmamalıdır.

Bir erkek, kendine tek eş seçtiği ve ömrünün sonuna kadar ona bağlı olduğunu belirttiği zaman, diğer hem cinslerinden “sen Angut musun” cevabını alır. (Bazı geyik ve kuş türleri tek eşliliği seçer. Bu kuş türlerinden biri de Angut isimli kuştur.) Kısacası bir erkeğin eşine bağlı olması, ona sevgi ve muhabbet duyması, arkadaşları tarafından yadırganır. Angut kelimesi kötü manada kullanılsa da, Angut kuş türleri içinde tek eşliliği seçen güzel bir kuştur. Bırakın Angut olun hiç önemli değil sevgili beyefendiler. Onun karşılığında sizi muhabbet ve huzur dolu bir yuva bekler.

Buna karşın, hiçbir bayana sen Angut musun sözü söylenmez. Çünkü kadının en büyük özelliği sadakatidir. Namus kavramına sahip oluşudur. İnanın bir kadının kendi namusuna sahip çıktığı kadar, başka kimse onun namusuna sahip çıkamaz. Toplumda yaşanılan olumsuz örnekler de kültür hayatımızın deforme edilişindendir.

Sonuç olarak kadın, dişilik kavramıyla beyinlerde yansıtılan şekliyle algılanmamalıdır. Bir kadına yapılan her olumsuz davranış ve sözlerin bir ucunun da sizin anneniz, eşiniz ya da kız kardeşinize dokunduğu konusu asla hatırdan çıkarılmamalıdır. Çünkü ilahi adalet vardır. Söz ve davranışlarınızın yansıması kendi hayatınız üzerinde tecelli edecektir.

Dileğim odur ki, bundan sonra kadın üretenkenliği, başarıları ile gündeme gelsin.Şiddetin pençesinde kıvranmasın.Bir cinayete kurban gitmesin.Bir kadının gözünden akan bir damla yaşla yürekler sarsılmasın.

Huzur dolu bir toplum olabilmek için sevgimizin , merhametimizin önündeki engelleri artık kaldırma vakti gelmedi mi?

(2)

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*