Menü

POLİSLERİN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARI

12 Mart 2012 - MAKALELERİM
POLİSLERİN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARI

Kadın olmamdan dolayı olsa gerek, “her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözünü çok severim. Ne de olsa kadınlar biraz şımartılmaktan, hoş sözler duymaktan hoşlanır. Bu işin espri tarafıydı tabii ki ancak bazı kadınlarımız vardır ki, kendileri hep arka plana atılsa bile onlar perde arkasındaki görünmeyen kahramanlardır.

Zorlu bir mesleğe mensup bir kişi ile evli isen baştan bazı fedakârlıkları göze alıyorsundur demektir.

Bu meslek erbaplarından biri de polislerdir. Oyunun baş aktörleri olarak gördüğümüz, suçluların peşinden koşan, dirlik ve düzeni sağlayan polislerin arka planındaki eşleri de onların ev ortamında daha rahat ve sakin bir zaman geçirebilmeleri için evdeki hâkimiyeti ve düzeni organize ederler.

Öncelikle hiç akıllarına getirmek istemeseler de, kelle koltukta görev yapan bir eşi olduğunu, bir sabah evden çıkıp tekrar geri dönme ihtimali olamayacağını bilirler. Bilirler ancak bunu hep yüreklerine hapsederler. Yükleri ağırdır. Belki de hep alttan almayı ilke edinmişlerdir kendilerine. Çocuklarının sorumluluklarını daha fazla üstlenmişlerdir. Disiplinli ancak eşlerinin çalışma şartlarından dolayı da düzensiz bir hayatın parçası olmuşlardır.

Evinde dinlenmek isteyen eşinin rahatını kendi rahatından önce tutması, sosyal hayatını buna göre düzenlemesi güç olsa da O, üstesinden gelmeyi başarır.

Bir de gurbetlik vardır içlerini acıtan. Sıla özlemiyle yanarlar. Annesi, babası, kardeşleri akrabalarının hasretlerini taşırlar yüreklerinde. Bir telefonla gidermeye çalışırlar sevdiklerine duydukları özlemleri.

Şehirden şehre dolaşırken, acı haberlerinin sızısı bir ateş olup yakar. Yetişilemeyen cenazelerin arkasından dökülen gözyaşlarını yüreklerine hapsederler. İşte ozaman daha bir acı gelir gurbetlik onlara.

Eşlerinin gece vardiyalarında, yalnızlık eşlik eder onlara. Hele bir de Şark görevindeyse, sabahlar olmak bilmez silah seslerinin gölgesinde.

Bayramlar buruk ve mahzundur. Herkes ailesi ile bayram sabahı kahvaltısında buluşurken, onlar çoğu zaman çocuklarıyla baş başadır. Bilir ki polisin bayramı yoktur. Bilir ki eşi çalışacak ki insanlar huzurlu bir bayram yaşasın.

Güçlü dostluklar kurar her diyardan. Kimisi anası olur, kimisi bacısı. Samimi ve içten dostluklardır.

Zordur polis eşi olmak ancak bir okadar da onurlu. Çünkü eşinin arkasındaki görünmeyen kahramanıdır. Derdiyle dertlenenidir. Yüreğini, yüreği ile birleştirenidir.

Bir polis eşinin başı hep diktir. Teröre kurban vermiş dahi olsa şehit eşini, güçlüdür. Namerde güldürmez kendisini. Acısını da sevincini de içinde yaşar.

Nice bilinmeyen hayatlarda nice hikâyeler yaşanır. Onlar huzurlu yuvaların temel taşlarıdır.

Dünya kadınlar günü münasebetiyle tüm hanımların ve özellikle bayan polislerin ve polis eşlerinin kadınlar gününü kutlar, tüm şehit eş ve ailelerine sabırlar dilerim.

(2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*