Menü

POLİSLERİN HAZİN DURUMU

12 Mart 2012 - MAKALELERİM
POLİSLERİN HAZİN DURUMU

Nadir Özgen, Van’ın Çatak ilçesinde görevli bir polis memuru idi. 10 Eylül 2011 yılında PKK lılarca kaçırılan Özgen’in ailesi yeni bir haberle daha irkildi. İddialara göre Nadir Özgen’in ailesi, oğlunun borcu için Van Emniyet müdürlüğüne başvurduğunda, maaşının devlet tarafından dondurulduğu ortaya çıktı. Çünkü Emniyet Teşkilatında daha önce böyle rehin alınma gibi bir sorun ile karşılaşılmadığı için buna uygun mevzuatında bulunmadığı, bu sebeple maaşının dondurulduğu açıklandı.

Bu haberi okuduğumda adeta beynimden vurulmuşa döndüm. Ülkenin huzur ve düzenini sağlayan bir güvenlik görevlisinin Eylül ayından beri rehin olarak tutulması ve hâlâ bulunamaması, o da yetmezmiş gibi bir de maaşının dondurulması ve sırf mevzuatta olmaması gibi bir bahaneyle ailenin manevi çöküntüsünün üzerine bir de maddi sıkıntılarının oluşturulmasını anlamak mümkün değil.

Emniyet Teşkilatının sorunları çok büyük bu sorunların arasına her geçen gün yenilerinin eklenmesi, Polise ne kadar değer verildiğinin apaçık göstergesi.

Şimdi bu durumdan şunu çıkaracağız. “Sevgili polis memurları sakın kaçırılmayın, rehin alınmayın. Çünkü bununla ilgili bir mevzuat henüz yok. Yoksa geride kalan aileniz zor durumda kalır. Ne zaman kurtarılacağınızı da Allah bilir.”

Şimdi bu polis memuru ve diğer rehineler in kurtarılması için bugüne kadar ne gibi çalışmalar yapıldı da sonuç alınamadı?

Devlet yetkileri, rehinelerin ailelerine nasıl bir destek de bulundular?

Ben yine de tüm iyi niyetim ile bu konu hakkında, İçişleri Bakanı’nın ya da üst düzey devlet yetkililerinin bilgisinin olmadığını varsayarak, bu durumun düzeltilmesini umut ediyorum.

Bu olayı okuduktan sonra son zamana kadar polis ve eşlerinin çektiği sıkıntılı tablo gözlerimin önüne geldi. Malum Emniyet Teşkilatında yıllarca süren bir askerlik krizi vardı. Askere gidecek olan polisin kendinden önce düşündüğü tek şey ailesi olurdu. Ozamanlar polis memuru askere giderken emniyetle ilişiğini keser, kimliğini bırakır öyle askere giderdi. Bunların birçoğu da evli polislerdi. Askere gidinceye kadar birikim yapabildiyse ne ala, yoksa eşi çocukları Allah’a emanet yaşıyorlardı. Bu durumu yaşayan birçok polis eşinin başı önünde sosyal yardımlaşma fonundan, belediyeden para almak için müracaat ettiğini bilirim. Çünkü kimisinin yanında kalacak anne ve babası bile yoktu.

İşte o polis ve aileleri, 15 ayın sıkıntısını, ne acıların yaşandığını, parasızlığın ve kimsesizliğin ne demek olduğunu gösteren ibretlik tablolarıydı.

Bir polis aldığı sorumluluğun ne derece büyük olduğunun farkındadır. Bir polis kelle koltukta görev yapmaktadır. Her an canlı hedeftir. Sabah ayrıldığı yuvasına bir daha geri dönemeyecek olma ihtimali yüksektir.

10 Nisan Polis Bayramı yaklaşmakta, ogün polisler için söylenen övgü dolu sözlere zaten layıklar. Bir günde anılıp geçilen bir meslek mensubu olmaktan daha fazlasını hak ediyorlar. Mevzuatlar ve prosedürler istenirse kolayca çözülür. Yeter ki olumlu adımlar atma gayretinde bulunulsun.

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*