Menü

167 YIL VE ÖNYARGILAR

10 Nisan 2012 - MAKALELERİM
167 YIL VE ÖNYARGILAR

Birbirini tamamlarken oluşturdukları ahenk ile kendimizi rahat hissettiren iki kelimedir huzur ve güven. Kendimizin tehlikede olduğunu hissettiğimiz her an ömrümüzden ömür gider. Korkuya kapılır, endişelerle yaşanılan bir hayatın parçası oluveririz biranda.

Bir kişi ; ”Ben senin huzurunu ve güvenliğini korumak için yanındayım” derse ona minnet duyar ve ona güveniriz. Çünkü bizim güvenliğimiz artık onun sorumluluğu altındadır. Tedbir ile birlikte onun desteği ile normal yaşama dönmenin huzurunu yaşarız.

İşte 167 yıldır bizimle birlikte olan Polis Teşkilatı bu hafta kuruluşunun 167.yılını kutluyor.

167 yıldır kendini yenileyen, yenilerken geliştiren bu teşkilatın aşamadığı tek sorun halkın ön yargılarıdır.

Önyargıları değiştirmek, atomu parçalamaktan zordu10.04.201210r diyen Einstein gibi, polislerimizde kendilerine olan ön yargılardan bir türlü kurtulamadılar.

Kimi zaman aynasız oldular kimi zaman beleşçi. Ama asla insan olarak nitelendirilmediler. Bir baba, bir anne olarak bakamadı insanlar onlara. Duygusuz, cani, acımasız göstermek için elbirliği edilmişti sanki.

Anne şefkatiyle bir çocuğu kucaklarken göremeyen zihniyet, şehit arkadaşlarının başında döktükleri gözyaşlarını da görmediler.

Bir evladın, şehit olan babasının bayrağa sarılı tabutundaki ağlayışını, eşinin gururlu ama yanık yüreğini de göremediler.

Onlar, sizin nefretle baktığınız O Polisin ailesiydi. Tıpkı sizin gibi seviyor, seviliyordu.

Siz; Kıyafetine güvenip caka satıyor gözüyle bakarken, sizi ve sevdiklerinizi korumak için her gün o kıyafetiyle sonu bilinmeyen yeni görevlere koşuyordu.

Bir kişinin özgürlüğü, başka insanların özgürlüğüne, malına canına zarar vermemelidir. Kanun ve yasalar tüm vatandaşlar içindir. Kanun ve yasaların ihlali söz konusu olduğunda da o bölgenin güvenlik güçleri devreye girecektir.

Etrafta insanlar kırıp dökerken, başka vatandaşların mallarına zarar verip canlarını tehlikeye atarken hiçbir güvenlik görevlisi beklemez, bekleyemez. Kendisine verilen haklar ve uygulanması istenen talimatlar üzerine hareket ederler. Kimi zaman vatandaşın canını tehlikeye sokmamak için kendi canlarından bile olurlar.

Bu gün okulların giriş ve çıkışlarında gerek sivil gerekse resmi kıyafetli polis ekipleri bulunmakta, kontroller yapmaktadır. Çünkü taze beyinleri zehirleyen uyuşturucu tacirleri, zehirlerini ilkokul yaşlarındaki çocuklara kadar akıtmaya başlamıştır.

Siz farkında olmasanız da, sizi ve sevdiklerinizi düşünen bir polis mutlaka vardır.

İstisnalar tek tük olsa da maalesef vardır ancak bu, şerefli bir kurumun tüm çalışanlarına mal edilemez.

167 yıldır bizimle olan Polis Teşkilatı mensubu tüm kahramanlarımızın yıldönümü kutlu olsun. Görevi esnasında Şehit düşen polislerimize de Allah’dan Rahmet acılı ailelerine sabırlar dilerim.

Halk ile bütünleşebilmiş nice 167 yıllara ulaşmanız temennilerimle…

(0)

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*