Menü

SAĞLIĞIMIZ TEHLİKE ALTINDA

14 Nisan 2012 - MAKALELERİM

Halk olarak gıda ürünlerinde neleri tüketip, neleri tüketmeyeceğimiz konusunda büyük bir şaşkınlık içindeyiz.

Geçtiğimiz günlerde, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’ının açıkladığı sahte bal firmalarında sonra Starbucks ‘ın çilekli Frappuccino içeceklerinde böcekten elde edilen boya maddesi olan Karmini kullandığını kabul etmesiyle yola çıkan bir haber sitesinde okuduklarım beni dehşete düşürdü.

Sitenin iddia ettiği habere göre bu maddelerin kullanıldığı birçok ünlü markanın özellikle çilekli olan ürünlerinde, kekten sakıza, bisküviden gofrete, pudingden çilekli süte ve çilekli yoğurda kadar olan tüm gıda maddelerinde Karminin kullanıldığını açıklıyor.

Ayrıca sucukların, sosislerin, peynir ve yoğurtların da içindeki maddelerin sağlığa zararlı oluşu ve bu firmaların markalarıyla birlikte yayınlamaları, bilmeden ne yediğimizi açık seçik gösteriyor.

Bu haber doğru ise birçoğumuz özellikle canımızdan çok sevdiğimiz yavrularımıza kendi ellerimizle böcekten yapılan maddeleri yedirdik. Hem de defalarca. Süslü püslü reklamlarla, çocukların isteklerini kabartan bu ürünleri alırken bir kez daha düşünmekte fayda var diyorum.

Şüphe insanın içini kemiren bir kurttur. Şüpheli görülen her şeyden uzak kalmakta inancımız gereğidir.

Yalnız işin vahim boyutu bu firmalar iddiaya göre, ürünlerinde bu maddeyi kullanıyorlarsa neden hâlâ üretimleri devam ediyor.

Birçok ürünün artık numunesi alınarak incelenme vakti gelmedi mi?

Halkın sağlığı bu kadar ucuz olamaz, olmamalı da.

Sanırım artık öze dönüşü biran önce hayata geçirme vakti geldi. Eskiden benim ilkokul çağlarımda beslenme çantama rahmetli anneciğim, kendi elleri ile yaptığı kekleri, poğaçaları koyar beni okula öyle gönderirdi. Taze sıkılmış meyve suyunu da yanıma koymayı ihmal etmezdi.

Bugün bunu yapan birçok ebeveyn var ancak özellikle çalışan annelerin bazıları, beslenme için zaman kısıtlığından hazır ürünleri tercih ediyor. Hazır gıda maddelerindeki bu tehlikeyi göz önünde bulundurur isek, çocuklarımızın sağlığını maalesef kendi ellerimizle tehlikeye attığımızın da farkına varmalıyız.Meyveli yoğurtları, pudingleri, kek ve poğaçaları evde de hazırlayabiliriz.

Son zamanlarda artan hastalık şikâyetleri, kanser denilen hastalığın çok küçük yaşlardan itibaren görülmeye başlanması, organik gıdalara olan dönüşümüzü tetiklemektedir. Doğal olan her zaman en iyisidir.

Özellikle çocuklarımızın tüketeceği gıdalar konusunda daha dikkatli davranmalıyız. Bilinçli tüketici olmanın en önemli unsuru seçici olmaktan geçecektir. Çocuklarımıza da yaptığımız alışverişlere dâhil ederek nasıl alışveriş yapmaları gerektiğini, gıda maddelerini seçerken nelere dikkat edeceklerini öğretmeliyiz.

Sağlıklı bireyler yetiştirmeniz dileğimle

Kaynak : http://fotogaleri.rotahaber.com/Foto-Galeri-Manset/2705/1/Manset

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*