Menü

POLİS VE EŞLERİNE BÜTÇE DERSİ

24 Nisan 2012 - MAKALELERİM
POLİS VE EŞLERİNE BÜTÇE DERSİ

Ekonomik sıkıntılar yüzünden memurdan esnafa birçok kişinin maşı hacizli. Bu hacizlerin başı çekeni de bankalar. Kredi kartı ve tüketici kredileriyle insanlar nefes alamayacak duruma geldiler.

Ayaklar yorganlara uzun gelince baş gösteren olayların sonucunda yıkılan yuvalar, toplumu derinden yaralıyor.

Geçen hafta içinde okuduğum bir haber dikkatimi çekti. Habere göre büyük şehirlerimizden birinde görev yapan 12500 polis memurundan 500 memurun maaşı hacizli olduğu için, o ilin Emniyet Müdürlüğü tarafından polislere ve eşlerine, ilin önemli üniversitelerinden birinin katkılarıyla Ev bütçesinin yönetimi ve idaresi konusunda seminerler verileceği belirtiliyordu.

Bu tür eğitimler önemli, bilinçli tüketici olmanın yöntemini öğretir.

Zamanında sakız gibi dağıtılan kredi kartları bugün sadece polis memurunun değil bütün vatandaşların kâbusu haline geldi. Bilinçsiz kart ve kredi kullanımı birçok yuvaları darma dağın etti. Bu açıdan başarılı bir uygulama lakin ben konuyu başka bir açıdan da bakmak istiyorum.

Haber polis üzerine olduğu için sadece polis memuru açısından değerlendireceğim. Ancak birazdan değineceğim detaylar tüm vatandaşlar için de aynı.

Büyük şehirde ev kiraları en ucuzu 400 TL, bunun yakıtı, elektriği, suyu ve telefonu da eklersek rakam en düşük 700 ile 800 arasında değişir. Mutfak masraflarını da bu rakama dâhil edersek 1000 TL yi geçer. Bu ailenin en az iki çocuğu olduğunu var sayarsak ve her iki çocuğunun da okuduğunu düşünürsek aldıkları maaştan geriye ne kalır hesabını siz yapın.

Okula giden çocukları olan dostlarımız çok iyi bilir, daha kayıt esnasında kayıt parası ile veliler sarsılır. Yetkililer istedikleri kadar kayıt parası yok desinler, her okul bir bahanesini bulup bağış adı altında kayıt parası alır. Araştırması çok basit.En yakın okula gidecekler ve orada çocukları okuyan veliler ile bir muhabbet edecekler sadece. Bakın ortaya neler dökülür neler.

Kayıt parası pardon bağış aşaması bittikten sonra teksir kâğıtları gündeme gelir. Okulun forması, defterler, test kitapları ıvır zıvır derken, sıkılan kemerler daha da bir sıkılmaya başlanır.

Dönem biraz ilerleyince, okul aidatları çıkar karşınıza. Devlet okullarında aidat olur mu demeyin. Çok güzel oluyor. Bağış makbuzları karşılığında velilere aidat verilmesi konusunda baskılar yapılıyor. Güvenlikçi parası, hizmetli parası, okul duvarına tel örgü vs. derken öğrencinin ellerine masraf listesini oluşturuveriyorlar. Veli vermek istemezse de öğrenci sınıf içinde arkadaşları arasında rencide ediliyor.

Tutundukları tek nokta ise, devlet ödenek vermiyor oluyor. Şikâyetler olunca da yetkililer gidip okul müdürleri ile konuşuyor. Okul müdürleri de “ onlar bize bağış yapıyor işte makbuzları diyor”

Herkes kendi açısından haklı duruma geliyor ancak fatura vatandaşa çıkıyor her zaman.

Eğer bu memurumuzun üniversitede okuyan çocukları var ise maaşlarının yarısı bu okuyan öğrencimize gidiyor. Lise ve üniversiteye hazırlık aşamasındaysa bu sefer de maaşların yarısı dershanelere kayıyor.

Evin hanımı çalışmıyor ise, evde çocuk bakarak, dantel örerek ya da farklı işler yaparak evde eşine destek olmaya çalışıyor.

Şimdi burada bu aileye ne kadar bütçe dersi verirseniz verin bir faydası olur mu, ya çocuklarını okutmayacaklar ya da açık vermeye devam edecekler. Geçinen nasıl geçiniyor diye akıllara bir soru gelebilir.

Geçineneler de lüks hayat yaşamıyorlar merak etmeyin. Ebeveynlerinden gelen destekler, eşin ikinci bir maaşı onlara durumu idare ettiriyor.

Bütçe idare dersleri güzel ve faydalı ancak maaşların da biraz dişe dokunur hale gelmesi ondan da faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Hiçbir polis eşinin (aradaki istisnalar olabilir belki), eşinin parasına düşman olacağını tahmin etmiyorum. Çevremdeki izlenimlerim de bu fikrimi doğrular nitelikte.

Genele döndüğümüzde sıradan bir memur emekli olmak istemiyor neden? Çünkü emekli olunca maaşı neredeyse yarı yarıya düşüyor. Tam maaş alırken idare edemeyen bir memur, emekli olunca nasıl idare edecek?

Bütçe dersleri verilmeye başlandığında ilk talebeleri ben olmak isterdim. Çünkü ben bu hesabın içinden çıkamıyorum. Hesabın içinden çıkabilen bir sihirbazın önerilerine benim de ihtiyacım var dostlar.

http://www.polis.web.tr

(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*