Menü

SAPLA SAMAN YİNE KARIŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

2 Mayıs 2012 - MAKALELERİM
SAPLA SAMAN YİNE KARIŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Geçen gün okuduğum habere yok artık dedim. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, üniformalı polislerin güneş gözlüğü takmalarını yasaklamış. Gerekçesine baktığımda geçen hafta Eskişehir de Porsuk çayına düşen çocuğumuzun, polisler tarafından ilkel yöntemlerle kurtarılmaya çalışılması ve bu durumun bazı medya organları tarafından güneş gözlüğü takmalarını eleştirmelerinden dolayı gerçekleştirildiği belirtilirken, oradaki görevli polislerin de açığa alındığını yazıyordu haberde.

Olaya tafrasız bakmak istiyorum. Evet, ortada acı bir durum var. Orada düşen çocuk bizim de çocuğumuz olabilirdi. Ailesinin yaşadığı endişeyi ve üzüntüyü de çok iyi anlayabiliyorum. Çünkü bir anneyim. Evlat başka bir şeydir. Gözünden akan bir damla yaşa kıyamazsın. Saçının bir tek teline gelecek zarar için canımızı bile veririz. Bu olayın başka boyutudur. Ancak oradaki görevli polislerin yüzme bilmemesi ve bundan dolayı, akışı kuvvetli olan bir nehre atlayamaması oradaki polis memurlarının suçu mudur?

Polis meslek yüksek okullarında yüzme dersi verildiğini bilmiyorum. Emniyet teşkilatının içinde ayrı bir Deniz Polisi birimi var. Su altı görevlileri var. Olay bu polisler üzerine gelişseydi ozaman ben de derdim; sizin uzmanlık alanınız bu, nasıl yüzme bilemezsiniz. Asayiş ekiplerde görev yapan her memur yüzme bilmesi gerekir mi? Bu öğretilmeli mi? Bu konu farklı açıdan ele alınması gereken bir durumdur. Ancak oradaki polislerin açığa almak ile kimlerin vicdanları rahatlatıldı. Polislik mesleğini gözden düşürmek için bu kadar uğraşın arkasında yatan sebepleri de çok merak ediyorum.

Şimdi şunu sormak istiyorum. Bir olay olduğunda, olayın vuku buluşu ile de ilgilenilmelidir. Bu olay neden vuku buldu. Belediye neden bu kadar tedbirsiz davrandı? Bu çayın etrafı neden koruma altına alınmadı? Hani bu belediyenin itfaiyesi, sivil savunma birimi neden o anda o ekipler orada değildi?

Eğer bir suçlu bulunacaksa şayet işin bu tarafı da sorgulanmalı.

Bu konu ile ilgili videoları ve röportajları incelediğimde, çocuğun annesi de aynı soruyu soruyordu?

Şimdi sayın medya mensupları, polis hatalı ise şayet, belediyenin hiç mi hatası yok? Neden bunun üzerine de gitmiyorsunuz?

Polislerin açığa alınması adil bir ceza mı?

Sonra hâlâ olayla bağlantısını kuramadığım güneş gözlüğü yasağı var bir de? Bu ise bambaşka bir komedi.

Şu da aklıma gelmiyor değil hani;

Polislerin özlük hakları konusunu bizler gündemden düşürmemeye gayret ederken, başka birileri tarafından, polisler bunu hak etmiyor imajı mı sergilenmek isteniyor. Konuyu farklı taraflara çekerek, polisleri rencide ederek nereye varılmaya çalışılıyor?

Polislik mesleğinin, iş bulamayan, vasıfsız kişilerin müracaat ettiği bir kurum imajı verilmeye çalışılması, bunun da isim yapan gazeteciler tarafından dile getirilmesi, bu kurumun yıpratılmasından başka nedir?

Şayet böyle olduğunu varsayalım, geçen aylarda öğretmen olup da atanamayan bir polisimiz, şehit olmuştu. Öğretmenlik mesleğini neden yapamadı? Ozaman biz, öğretmen olup atanamayan, kimyager olup atanamayan, iktisat mezunu olup atanamayan polis memurlarımıza siz vasıfsız, değersiz işsiz güçsüz insanlarsınız onun için ancak polis olabildiniz mi diyeceğiz. Şehit olduklarında da eh ne yapalım ateş sadece düştüğü yeri yakıyor mu diyeceğiz. İşin içinden böyle mi sıyrılacağız?

Bu tabiri kullanırken bile utanıyorum. Bu kurum şerefli ve onurlu bir kurumdur.

Şöyle bir tablo sergilenmeye çalışılıyor. Emniyet Teşkilatı önüne gelen herkesi polis yapıyor.

Bu yanlış. Hepsinin belli bir okul öğrenim seviyesi var. Sınavlarını kazanmak ayrı bir çaba gerektiriyor. Belli eğitimlerden geçiriliyor. Eğitimler yetersizdir genişletilmesi gerekir diyebilirsiniz buna katılırım ancak Emniyet Teşkilatını değersizleştirmek, işe yaramayan insanların alındığı bir kurum olarak göstermeye çalışmak, birçok başarılı işlere imza atan bir kurumdan utanmak, kimsenin haddine değildir.(Ben utanmıyor aksine gurur duyuyorum. Daha başarılı olacaklarına da inanıyorum.) Suçu başkalarına atarak sıyrılmak aciz insanların meziyetidir.

Eskişehir deki polis memurlarına verilen cezayı çok ağır buluyorum. Polisler kadar hatta onlardan daha fazla da belediye suçludur. Çünkü güvenlik tedbiri alınmamıştır.

Umarım bu konu hak ettiği biçimde düzeltilir.

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*