Menü

HAYAT MERKEZİNİZDE NE VAR ?

22 Mayıs 2012 - MAKALELERİM
HAYAT MERKEZİNİZDE NE VAR ?

Her insanın hayat merkezine koyduğu soyut ya da somut kavramlar vardır. Bu kavramların, insanın hayatına ve kişiliğine yön verdiklerine inanırım.

Gözlemlerimden çıkardığım sonuç ise, bazı soyut ve somut kavramları hayatının merkezine yerleştirenlerin, hayattan zevk alma duygularının kaybolduğudur.

Mesela, hayatının merkezine parayı yerleştirenlerin(teşbihte hata olmaz )dini imanı paradır. Endişelendiği ya da sevindiği tek duygudur para. O para uğruna kaç geceler uykusuz kalmış, sevdiklerini ihmal etmiştir. Paranın kendisine kattığı sözde gücü kaybetmemek için, kibir, şüphe ve cimrilik gibi bazı kötü halleri de üzerinde barındırırken, giderek yalnızlaşmaya başlar. Etrafında dolaşanlar ise sadece çıkar odaklı kişiler olduğu için, arkadaşlık, dostluk kavramlarını da hak ettiği şekilde yaşayamaz.

Klasik bir tabir olarak kullanılan “Parayla saadet olmaz” kelimesi değildir anlatmak istediğim. Para olacaktır. Çünkü kişinin ve ailesinin geçinebilmesi, hayatlarını idame ettirebilmesi için gelirin, dolayısıyla paranın olması gerekir. Ancak parayı hayatının merkezine yerleştirenler, paranın daha doğrusu maddiyatın esiri olmuşlardır. Esaretin köleliğe dönüştüğü andan itibaren mutsuzluk ve tedirginlik, ruhlarının başköşesine yerleşirler. Aydınlık bir dünyadan, karanlık bir dünyaya sürgün halidir bu durum.

Hayatın merkezine gücü yerleştirenlerin en büyük dostu, kibir ve öfkedir. Öfke ise şiddeti tetikler. Bu kişiler, güçleriyle dünyayı parmaklarında oynatacaklarını düşündükleri için, şiddet kullanmaktan kaçınmazlar. Şiddet güçlerinin fiziksel boyutudur.

Son dönmelerde ise, hayatının merkezine gücü ve şiddeti yerleştiren insanların dehşet sahnelerine şahit oluyoruz maalesef.

Hastanelerde, okullarda, statlarda ve sokaklarda, istedikleri ya da beğenmedikleri durumlara, gücünü kullanarak tepkilerini göstermeleri, özgüven yetersizliklerini, şiddet kılıfıyla kamufle etmeleridir. Hayatlarının merkezine koyacak başka donanımları yoktur çünkü.

Hâlbuki insan Eşref-i mahlûkattır. Yaratılmışların en şereflisidir. Hayatlarının merkezine koyacakları tek şey inançtır. İnancı yüreğinde hisseden kişi çalışkandır. Açgözlü değildir. Savurgan olmadığı gibi cimri de değildir. Paylaşmayı sever ve paylaşmaktan dolayı aldığı mutluluğun değeri paha biçilemezdir. İnancı Hayat merkezine yerleştirenler, merhametlidirler. Hoşgörülü ve saygılıdırlar. Keskin kılıçları dua ve kelamdır. Zenginlik kavramı, onların dünyasında farklıdır. Veren el, alan elden üstündür şiarı ile hareket ettiklerinden dolayı zenginliğin boyutu taçlanmıştır.

Hayatlarında, huzuru ve mutluluğu bulamayan kişilerin öncelikle bakmaları gereken, hayat merkezlerinde nelerin var olduğu, nelerin yok olduğudur. Sorunun sebebi, çözümün parçasıdır her zaman.

Huzur dolu yarınlarınız olsun dostlar.

(2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*