Menü

VURURSA SUÇLU,VURMAZSA ŞEHİT OLUYOR

27 Mayıs 2012 - MAKALELERİM
VURURSA SUÇLU,VURMAZSA ŞEHİT OLUYOR

Her günkü gibi günlerden hüznü yaşıyorum. Kayseri Pınarbaşı’ndaki saldırının acısı, diğer şehitlerimizin acısına eklenerek katlandı.

Bir Polisimiz şehit, diğer polisimiz çok şükür ki, son anda yaşam belirtisi vererek yoğun bakımda. Masum çocuk ve yetişkinler yaralı, bazılarının da durumu ağır. Ne diyebilirim ki, acı acıya ekleniyor.

Her gün duyulan şehit haberleri sıradanlaştırılmaya çalışılıyor, yüreğim yanıyor. Önlem yok mu var mı belli değil.Belli değil diyorum çünkü bu Kayseri olayında Uludere sendromunu yaşadık maalesef. 60 kilometreden takibe başlanan bir araç masum vatandaş olabilir diye ateş açılmamış ve sonuç Kayseri Pınarbaşı’ndaki yaşananlara sebep oldu.

Bu olay bana Şemdinli olayını çağrıştırdı. Orada da kaçakçılardır diye müdahale edilmemişti ve 9 askerimiz şehit olmuş, 14 askerimizde yaralanmıştı.

Uludere de ölenler masum halk olabilir, ancak yasalarca suç olarak bilinen kaçakçılığı da masumane gösterilmeye çalışılması, gerek medyanın gerekse muhalefetin bu konuda gösterdikleri hassasiyeti neden şu anda Kayseri olayında göstermediklerini de merak ediyorum.

Olayı gözümde canlandırmaya çalışıyorum, Jandarma kontrolünde jandarma aracına çarparak bir uzman çavuşun yaralanmasına sebep olarak kaçan bir araba, içlerindeki şüpheli ve dahası günler öncesinden alınan istihbaratlara göre de bir saldırı olasılığına karşı özellikle bu yol sürekli kontrol altında tutuluyor ve masum halk olduğu sanılıyor. Sizin masum sandığınız teröristler bir polisimizi şehit ediyor ve onlarca masumu yaralıyor. Diğer polisimizde yaşam mücadelesi veriyor.

Medyada tık yok, çünkü adı Uludere değil. Çünkü şehit olanlar polis, alıştık artık nasıl olsa her gün şehit haberlerine değil mi? Ha bir eksik ha bir fazla üstüne gitmeye ne gerek var?

Daha geçen gün Muş ta görevden dönen astsubayımız evinin önünde vurularak şehit ediliyor. 45 saniyelik bir haber ve başsağlığı mesajı bitti.

Daha nelere ne kadar alışacağız belli değil.

Düzenlenen törenler, birkaç ağdalı söz. Ateş ise sadece düştüğü yeri ve biz vatanseverlerin yüreğini yakıyor.

Şimdi soruyorum, yaralanan o masum çocuğun hesabını kim verecek?

İhmalin kurbanı şehidimizin ailesine bu durum nasıl izah edilecek?

Bombanın etkisini, hafızalarından silemeyen o insanların psikolojisi nasıl olacak?

Olayı bir de tersinden bakalım, Polisimiz ya da Jandarmamız o arabayı durdurmak için ateş açsalardı, o arabadakiler yaralansa ya da ölseydi, medya da şu manşetleri görürdük hemen:

“Ateş açılması şart mıydı?”

“Polis her olayda silahına sarılmalı mı?”

Günlerce bunun polemiği yapılırdı. Birçok gazeteci-yazar bu konuyu masaya yatırırlardı.

Şimdi gerek yok, çünkü bu durumu kurcalamak onlara bir rant kazandırmayacak. Buradan ekmek parası çıkmayacak. Polis ya da Jandarma kötülenmeyecek.

Günlerdir, basında takip ediyorum birçok yazar polisin özlük haklarını yazıyor çiziyor. Şimdi gerçekten samimi iseniz, bu olayı gündeme getirin. Polisin yetkisinin kısıtlanması doğru mu? Diye sorun. Bu polisin yetki kısıtlığının bir göstergesidir. Neden mi?

25 Kasım 2007 de 9 Eylül Üniversitesi bir öğrencinin, polis kontrolünde polisin dur ihtarına uymadığı için, polis ateş açmış, açılan ateş sonucu öğrenci başından vurulmuş kullandığı cip ağaç ve elektrik direklerine çarparak durmuştu.

Öğrenci Bu olay sonucunda hayatını kaybetmiş, ateş açan polis memuru da “olası kasıtla adam öldürmek” suçundan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

Bu durumu bu olayla bağdaştırdığımızda, aynı durum söz konusu olabilir miydi evet olabilirdi?

Peki, o zaman ne olacak, vursa suçlu oluyor, vurmasa şehit oluyor.

İnanın bunun cevabını ben de bilmiyorum. Yalnız şu bir gerçek ki, bataklık kenarındaki sinekleri yok etmek için öncelikle bataklığın kurutulması gerek bunun başka yolu yok.

Şehidimize Rahmet acılı ailesine de sabırlar diliyorum. Yaralı polis ve vatandaşlarımıza da Rabbim acil şifalar nasip etsin.

Bu acıları tekrar yaşamamak ümidiyle huzurla kalın dostlar.

‘, 1, 1, 0, 3, ‘2012-05-27 10:54:44’, 62, ”, ‘0000-00-00 00:00:00’, 0, 0, ‘0000-00-00 00:00:00’, ‘2012-05-26 22:00:00’, ‘0000-00-00 00:00:00’, ”, ”, ”, 1, 0, 53, ”, ”, 0, 213, ”),

(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*