Menü

KESENİN AĞZI POLİSE KAPALI

8 Haziran 2012 - MAKALELERİM
KESENİN AĞZI POLİSE KAPALI

Çok kere yazdık çizdik. Çalışmaları hep beraber umutla bekledik. 9 Nisan da askere verilen zamma bile sesimizi çıkarmadık. 10 Nisan Polis Bayramıydı ve bayramlarda büyüklerinden harçlık bekleyen çocuklar misali müjdeli bir haber bekledik. Bekledik diyorum çünkü polislerin sıkıntısını yakından biliyorum.

Ne de olsa yıllardır süren bir çalışma vardı polisler için. Sonuçta onlar zam değil özlük haklarının düzenlenmesini, M.Ö kalma yasaların, günümüz şartlarında önemini yitirmesi sebebiyle bu yasaların yeniden şekillendirilmesini istediler.

Çalışma saatlerine düzenleme getirilerek, ailelerine daha fazla vakit ayırmak istediler.

Sağlıksız bir polis görev yapamaz dediler, kulaklar tıkandı. İntihar vakaları yaşandı, uzmanlar dikkat çekti, gündem polis değildi. Gazetenin 3.sayfalarında küçük bir haberle duyulup geçildi isimleri isimsiz kahramanların.

Şehit oldular, yüreğimiz kan ağladı. Kaçırıldılar hâlâ kurtarılmadılar.

Her yaptıkları olay oldu konuşuldu da, bu insanlar neden isyan ediyorlar demediler.

Rüşvetçi dediler, (diyenlere sorsanız kaç kere rüşvet verdin diye, susup kalırlar.) Ezbere konuşulan lakaplar takıldı. Herkes vuruyordu ya polise, bir de o vursa ne olurdu ki?

Hakaret edildi, dayak yedi, gözdağı verildi de yine sesi çıkmadı polisimin.

Şimdi organize olamıyorsunuz diyorlar. Bir polis eylem yapsa, başka arkadaşları tarafından engellenir neden çünkü onlar emir kuludur. Aldıkları emirleri uygularlar. Polislerin eylem hakkı yoktur. Kanunların karşısında boyunları kıldan incedir. Bunun için de kanun ne derse onu uygulamak görevleri arasındadır. Onun için Tv lerde , gazetelerde memurlar eylem yaparken “kendi haklarını da savunan memurlara polis müdahale etti” gibi gülünç sözler söyleyip yazan kalemler hangi ülkede yaşıyorlar acaba?

Farz edelim ki böyle bir eylem yaptılar, direk açığa alınırlar. Ozaman kim bakacak o kişinin ailelerine. Cebine kaç para harçlık koyacaksınız?

Maalesef lafla peynir gemisini yürümüyor. Bugün birçok polis, özellikle büyük şehirlerde geçim sıkıntısı çekiyor. Yaşadığı sağlık problemleri de onun fazla çalışma ikramiyesi.

Sayın Maliye Bakanımız, Polis ile ilgili düzenlemeyi reddetti. Çalışmalar Maliye Bakanının çalışma masasından geri döndü. Kesenin ağzı polislere kapandı.

Umutlar ne zamana kaldı bir dahaki 10 Nisan’a mı? Boşuna umut bağlamayın üvey evlatlar bayram harçlığını sadece koklarlar.

Umutlarımızın bayramlara dönüşeceği günde yazacağım manşet şu olacaktır.

“Sonunda Has Evlat Olabildiler”

Umutlar yüreğinizde daim olsun dostlarım

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*