Menü

AĞZI OLAN KONUŞUYOR (BEN DAHİL)

9 Temmuz 2012 - MAKALELERİM
AĞZI OLAN KONUŞUYOR (BEN DAHİL)

Son günlerde, bir hanımefendinin özel bir TV kanalında yaptığı açıklamalar konuşulmuş, bekâr bir arkadaşını kocasına tavsiye ettiğini söyleyen bu hanım, yaptığı açıklamalar ile sosyal medyanın gündemini oturmuştu.

Bugün ise bu hanım CHP ye sıcak baktığı , ilçe yönetimlerinden teklifler geldiğine dair açıklamaları bulunan bir haberi okudum.

Kimsenin siyasi görüşü beni ilgilendirmez ancak bu durum, geleceğin milletvekili adayı olma noktasına göz kırptığı ve sinyaller gönderdiğini ortaya koyuyor gibi geldi bana.

Okuma ve araştırma oranının düşük olduğu ülkemde her zaman bu hanım gibi meydanı boş bulup konuşan, belli sansasyonlar oluşturan , çıkar sağlayan hep olacaktır.

Bir zamanlar Fadime Şahin vakası vardı ve kanal kanal dolaşıp gözyaşı döküyordu. Tabii bu planlanmış bir olaydı ama ozamanlar sırf başı örtülü olduğu için, onu kullananların (güya) dindar kişiler olarak gösterilmesinden de en çok yara alan yine muhafazakâr kesim olmuştu.

Şimdi de tesettürlü imajı ile kanallarda farklı açıklamalar yapan bu hanımın da aynı kurgunun farklı versiyonu olduğunu düşünüyorum.

Kendi eşi dâhil olmak üzere birçok erkeği zan altında bırakan sözleri inanılmaz.

Neden zan altında bırakıyor diyorum çünkü hanımefendinin tespitine göre neredeyse bütün erkekler gayri meşru olarak ilişki yaşadığını savunuyor.

Bu açıklamalar iffetine ve helaline düşkün olan tüm erkeklere hakaret etmektir.

Aile kurumunun bu kadar basitleştirmek, Kura’n.-ı Kerim’i örnek alarak konuşmak çok vahim.

Bir din âlimi değilim ancak araştırmalarımda çok eşliliğe savunan bir dinimiz yok. Ruhsat verilmesinin sebepleri de çok farklı.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) evlilik sebeplerini araştırmadan, incelemeden konuşan insanların boşluğunu da bu hanımefendi gibi kişiler dolduracaktır.

Okumuyoruz ve araştırmıyoruz. Kişilerin fiziksel özelliklerine göre hükümler bildiriyoruz.

Her başı örtülü olanın tam bir Müslüman, her başı açık olanı da dinsiz diye nitelendirmek sanırım sadece bizim topluma has bir durum olsa gerek.

Bu açıklamalar ile erkek ve kadınlar ancak bu kadar basitleştirip, değersizleştirir. Hâlbuki iffeti koruma hem erkeğe hem de kadına emredilmiştir.

Erkeklerin ya da kadınların, nefislerine hâkim olamayan insanlar gibi gösterip, bu konu üzerinden isim yaparak makam ve mevki elde etmek isteyenlere prim verenler de hep var olacaktır.

Aslında bu konuyu değinmeye bile gerek duymuyordum ancak aldığım mailler ve çevremde bu konunun dikkate alınıp konuşulması bu yazıyı yazmamı mecbur bıraktı.

Kulaktan dolma bilgileri yaşamaya, ilke edinmeye devam ettiğimiz müddetçe istismarlar da gündemde kalmaya devam edecektir.

Evlilik gibi özel ve kutsal bir kurumun saygınlığını yitirmesini engel olmak için de bize düşen görev bilinçlendirmektir.

Okuyalım dostlar. Okuyalım ve araştıralım. Bizler bilinçlendikçe, cahil okumuşların sesleri mutlaka kısılacaktır.

WEB : www.nurancal.com

TWİTER: @SARENDE

(0)

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*