Menü

EBEVEYNLERİN KORKULU RÜYASI (I)

11 Temmuz 2012 - MAKALELERİM
EBEVEYNLERİN KORKULU RÜYASI (I)

Geçenlerde Emniyet Teşkilatının yaptığı bir anket çalışmasını okudum ve konunun önemine istinaden bu yazıyı kaleme almayı uygun gördüm.

Emniyet Genel Müdürlüğünün değişik illerde, velilerden ve MEB dan izin alınarak ,okullarda ve genel nüfusta madde kullanım yaygınlığının belirlenmesi amacıyla büyük bir araştırma yaptırdı. Araştırma 10. Sınıf öğrencilere yönelikti.(1)

Bu araştırma sonucunda sigaradan, uyuşturucuya ve uyuşturucu etki içeren ilaçlara kadar öğrencilerin deneme oranları ortaya çıktı.

Sigara ve alkolün denenme yaşının 14 olması da ilgi çeken durumlardan biriydi. Haberin kaynağını dipnot olarak vereceğim için rakamsal ifadelere hiç girmeyeceğim, benim burada dikkatini çekmek istediğim konu, ebeveynler olarak çocuklarımızı bu tuzaklardan uzak tutabilmek amacıyla yapmamız gerekenler.

Özellikle ergenlik dönemi, ailelerin en sıkıntı yaşadığı dönemlerden biridir. Gençler, fiziksel ve ruhsal değişiklikleri yaşadığı bu dönemde aileleri ile sık sık çatışma yaşar, özgürlük duyguları hat safhadadır ve sürekli kendisini anlamadığınızdan şikayet ederler. İşte bu dönemde ebeveynler çocukları ile daha fazla alakadar olmalı, nasihat veren, rencide eden davranışlar takınmadan onunla arkadaş olabilmeyi becerebilmelidirler.

Özellikle özgüven eksikliği yaşayan , içine kapanık çocukların, profesyonel bir destek alması çok önemlidir.Ebeveynlerin en çekindikleri konulardan biri de destek alma noktasında doktora başvurmaktır.Çevrenin tepkisinden çekinen ebeveynlerin bu hatası, gelecek yıllarda daha büyük sorunlara yol açacağı unutulmamalıdır.

Gençlerin bu dönemi kolay atlatabilmeleri ve madde bağımlılığı durumlarından korunabilmesi için, aile içi iletişimin çok iyi olması gerekir. Huzurlu bir aile ortamı, ilgili ebeveynler, çocuklarımızın ruh sağlığı için çok önemlidir.

Okul-aile ilişkisinin güçlü ve kontrol altında tutulması, arkadaşlarının tanınması ve etkili diyalog kurmamız, çocuklarımızı olası tehlikelerden korumamıza yardımcı olacaktır.

Gençlerin sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirmek, hem ruh hem de fiziki sağlığı için çok önemlidir.

Madde kullanımı; aşırı baskıcı, boşanmış, sürekli kavga ortamı yaşayan ya da aşırı ilgisiz ailelerin çocuklarında daha fazla görülmektedir.

Onun için öncelikle ebeveynler olarak kendimize çeki düzen vermeliyiz ki, çocuklarımıza daha faydalı olabilelim.

Madde bağımlılığına ilk başlama sadece meraktandır. Bunu, rahatlama, mutlu olma, arkadaş baskısı, arkadaş ortamında kendini ispatlama gibi durumlar da tetikleyebilmektedir

Yazımızın ikinci bölümünde ise, çocuğumuzun madde bağımlısı olduğunu nasıl anlarız konusuna değineceğim.

Çocuklarımız, bizim en önemli varlığımız onun için biraz daha dikkat!

Haber Kaynağı (1) : http://www.habermonitor.com/tr/haber/detay/polis-anketi-sonuclari-korkunc-cikti/197613/

WEB : www.nurancal.com

TWİTER:@SARENDE

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*