Menü

KPSS KOPYA SKANDAL TEORİLERİ

17 Temmuz 2012 - MAKALELERİM
KPSS KOPYA SKANDAL TEORİLERİ

Günlerdir son KPSS sınavı ile ilgili yazılıp çizilenleri okuyorum. Okudukça da dehşete düşüyorum. Okadar çok şaibe var ki insan nasıl davranacağını, ne söyleyeceğini bilemiyor.

Allahtan KCK lılar yakalandı. Demek ki ihbar edenler benim tahminimce umduklarını bulamadılar ya da istihbara bu sınav için çok çalıştı.

Her ne olduysa iyi oldu ve yakalandılar. Buraya kadar her şey çok güzel fakat sonradan atılan başka iddiaların üzerine gidilmeyişi, insanın aklına şu soruyu getiriyor? Acaba bu yakalanan KCK lılar yem olarak mı kullanıldı. Başka tarafta çalınan soruların üstü örtbas edilebilmesi, 2012 yılında yaşanan skandalların yaşanmaması için böyle bir çözüm mü bulundu?

Ben sadece fikir üretip beyin jimnastiği yapıyorum. Yayınlanan sorular için, öğrenciler soruları ezberleyip tek tek yazdırmış. Maşallah ne kadar da zeki öğrenciler var diyesi geliyor insanın.

Nasıl ezberlediler peki?

Sen Türkçe sorularını, sen tarih, sen coğrafya gibi gruplara ayrılarak mı ezberlendi yoksa öğrencilerin her biri ezberleye bildiği kadar mı soru ezberledi?

Peki, bu öğrenciler o sınavdaki soruları ne zaman çözdüler? Yoksa hem ezberleyip hem de soru mu çözdüler. Ozaman çiftte bravo bukadar zekilikle KPSS sınavına girerek kendilerini heder ediyorlar. Büyük şirketler! Bu kadar dahi çocukları KPSS de harcamayın ne olur? Nasıl da marifetliler görmüyor musunuz?

Adamlar bas bağırıyor, Diyarbakır da elinde sorularla dershane dershane gezen ve 25 ile 30 bin arasında pazarlık yapan kişiler vardı diye.

Bir başkası bir aşiretten birçok kişi sınav sorularını alarak sınavı girdiler diyor. Bu kadar açıklamaya da bir Allah’ın kulu gel bakalım sen nereden biliyorsun, kim almış kim vermiş demiyor sadece inkâr politikası izleyerek zaman aşımına uğratmaya çalışılıyor.

Tıpkı 2010 yılındaki kopya skandalı gibi. Kopyacılar paşalar gibi paralarını alırken, akıbeti ne oldu belli olmadan üstü kapatıldı.

Bu sene de yakalanan KCK lılar yem olarak kullanılıp, çalınan soruların örtbas edilmesi gibi. Bu benim düşüncelerim. Böyle olmadığını da yetkililer ispatlasın ozaman.

Neden medya da bu duyulmuyor. İşine geldiği her noktada Türkiye’yi yerinden oynatan bazı medya kuruluşları neden şimdi suspuslar?

Neden satılan sorular konusu araştırılmıyor?

ÖSYM nin kaçıncı olayı. DGS sınavında da 2 sorunun yanlış basılması ise ayrı bir durum.

Yüz binlerce gencin hakkının bulunduğu bu sınavların ve bu sınavları hazırlayan ÖSYM nin böyle gündeme gelmesi ve 6 yaşındaki bir çocuğun bile inanmayacağı bahaneler sunarak, iddiaların hepsi asılsızdır demeleri ne kadar güvenilir bilemiyorum.

Bu insanlar buraya emek harcıyorlar, alın teri döküyorlar. Birçoğu istifa edip sırf bu sınava çalışıyor. Kazandığı 3-5 kuruşu dershaneye vererek bir şeyler yapamaya uğraşan bu insanların hakkını birileri gelip parasıyla ezip geçiyor. Adaletin bu mu ÖSYM diyesi geliyor insanın.

Belki hepsi asılsız bu iddiaların ama araştırılmaması, üzerine gidilmemesi doğruluk derecesini yükseltiyor.

Eğer benim teorim doğruysa ki inşallah değildir. Bu sınavdaki kopya organizasyonu 2010 yılındaki organizasyondan daha iyi planlanmış.

Bu dünyanın ahir hayatı da varken, yönetici olarak her bir insanın hakkından sorumlu olacakken bu kadar rahat olmanızı yakıştıramıyorum.

TWİTTER : @SARENDE

WEB:www.nurancal.com

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*