Menü

EMŞAV HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

8 Ağustos 2012 - MAKALELERİM
EMŞAV HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Aylardır Polis ve sorunları ile ilgili çeşitli yazılar yazıyorum. Yazılarımın ilk çıkış noktası, bazı medyanın polis ile halkı karşı karşıya getirmeye çalışması, polisi kötülemesi ve sorunlarını görmezden gelmesidir. Bunun yanında da intihar vakalarının artması, aile ve toplumsal konularda araştırma ve çalışmalarda bulunduğumdan dolayı en çok boşanmaların yaşandığı meslek gruplarından biri olduğunu tespit etmem beni bu konuyu gündeme getirmem için yetip de artmıştı.

Evet, sorunlar çoktu ve herkes sorunları yazıyor, çözüm aşamasında neler beklenildiğini belirtiyorlardı. Ancak atlanılan bir konu ise her kafadan bir ses çıkması idi. Bir karmaşa bir telaş içinde konuşulup tartışılıyordu. Fakat sonra gördüm ki bu durum yarardan çok zarar getiriyor, iş siyasete dökülüyordu.Hâlbuki şahsım adına ben, siyasetin polisin üzerinden elini çekmesini, görev ve yetkilerinin geri verilmesi taraftarıydım. Polis siyasetçilerden çok halkın polisi olmalıydı. Halk ile birlikte hareket edebilmeli idi. Halkın gözünde düşürülmeyen, kaybettiği itibarını kazanan olmalıydı.

Ben böyle düşünürken EMŞAV çıktı ve polis sorunlarını dillendirmeye başladı. İtiraf ediyorum bu zamana kadar böyle bir vakıftan haberim yoktu. Bu EMŞAV nedir, ne iş yapar diye araştırmaya başladım. EMŞAV yani Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Vakfı, genel merkezi Ankara da bulunan bir vakıf olduğunu öğrendim. Kurucu üyelerinden olan Abdurrahman Yılmaz Bey ile irtibata geçip daha fazla bilgi almak istedim. Kendileri sağ olsunlar aklıma takılan her şeyi cevapladılar.

EMŞAV, vatan, millet ve bayrak uğruna canlarına feda etmiş aziz şehitlerimizin geride kalan ailelerine yardımda bulunmak, bu uğurda gazi olan vatandaşların onurlu birer birey olarak toplumda hak ettikleri yeri korumak amacı ile yola çıkan, şimdilik 10 ilde şube temsilcilikleri bulunan, Türk Polis Teşkilatından yaklaşık 1600 şehit, 700 gazi ailesine hizmet veren bir vakıf olduğunu öğrendim.

Evet, bunları duyunca etkilenmediğimi söylemem yalan olur. Her şehit haberinde içimiz nasıl da yanar ama haberlerde şansı varsa en fazla 45 saniye yer alır. Birçok şehit haberi okadar bile yer tutmuyor maalesef. Üzülüyoruz, isyan ediyoruz ama ateşin düştüğü ocaklar, ömürleri boyunca bu acıyla yaşıyor. Vakfın bu yöndeki hizmeti, herkesin unuttuğu noktada sahip çıkması beni çok etkiledi.

EMŞAV, bütçeleri elverdiği oranda şehit ve gazi yakınlarına eğitim alanında burs vererek, sünnet, nişan ve düğün gibi mutlu günlerinde de hem maddi hem manevi olarak yardımda bulunarak. Vakıf üyelerinin hukuki sorunları ile ilgilenerek hizmetlerine devam etmektedir.

Aklıma takılmıştı ve Abdurrahman Beye sordum;

-Siz şehit ve vazife malulü aileleri korumak amaçlı kurulmuş bir vakıfsınız ama sizi halen görev yapan teşkilat mensubu polislerin de haklarını savunurken gördüm bu nasıl oluyor diye sorduğumda aldığım cevap çok manidardı:

“HER POLİS GAZİ VE ŞEHİT ADAYIDIR!”

Gerçekten de düşünülürse hak vermemek imkânsız. Ayrıca bizim ülkemizde maalesef kişilerin değerleri öldükten sonra anlaşılıyor. Hâlbuki olması gereken henüz hayattayken gereken değeri vermek ve daha insani bir yaşam sağlayabilmek olmalıydı. İşte bu noktayı da kendilerini ilke edinen EMŞAV bu yüzden polisin sorunları ile yakından ilgileniyordu.

Fakat Polis Teşkilatı içinde hâlâ kabul görmekte çekinti duyulan bir nokta vardı ki onu da sordum Abdurrahman Bey e:

-Polislerin dernek ya da sendikaya üye olmaları yasak peki siz çalışan ve üyeniz olan polislere hukuki destek verdiğinizi söylüyorsunuz bu nasıl oluyor yasak değil mi?

Aldığım cevabı aynen size naklediyorum;

ÇALIŞAN POLİSLERİN DE VAKFIMIZA ÜYE OLMASINDA SAKINCA YOKTUR!

-Sendikası olmayan, derneği olmayan çalışan polislerimizin haklarını öğrenmesi, koruması ve talep etmesi nerede ise imkansız. Meclis ile görüşemiyor. Basın ile konuşamıyor. Kamuoyuna derdini anlatamıyor. İşte bu noktada EMŞAV devreye giriyor. Çünkü Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü”ne göre dernek ve sendika kurmak, üye olmak ve görev almak yasak iken, vakıflar için sadece kurmak ve görev almak yasak. Üyelik ise yasaklanmamış. Dolayısıyla, üyeleri adına EMŞAV ın hukuki dava açabilmesi için, üyeler arasında yeteri kadar çoğunlukta çalışan polisler de olmak zorunda. Şu an çalışan polisler bu bilgiyi bilmiyorlar ve müthiş bir derece de öğrenilmiş çaresizlik içindeler. Derneği, vakfı, sendikayı öcü gibi görüyorlar. Bilinçli olanlar bile kılı kırk yarmak zorunda kalıyorlar.Bu kabuğu kırmak gerekiyor. Doğru bilgilenme gerekiyor. Şu an vakfa üye olan çalışan polis sayısı 35-40 kişi civarı kısacası yok denecek kadar az. Bu durum da çalışan polisler için EMŞAV yapacağı işlerde eli kolu bağlı kalıyor. Çünkü malum, vakıflar, dernekler, sendikalar, üyelerin çıkarına hizmet eder…” diyerek üyeliğin polislere zarardan çok fayda sağlayacağını açıkça belirtiyor.

Edindiğim tüm bu bilgilerden sonra, EMŞAV ın hizmetlerini takdir ettim. Özellikle çizginin ve üslubun dengesini tam anlamıyla kuran bir kuruluş olmasından dolayı siyasi çıkarlardan uzak sadece teşkilatın kazanımını sağlamak amaçlı çalışma içinde olmaları da ayrıca önemlidir.

Şu saatten sonra açıkça ifade edebilirim, EMŞAV ı yakından destekliyorum. Yardımım dokunacağı her alanda da sonuna kadaryanlarındayım.

Burada yazdıklarım sadece bu vakfın hizmetlerinin bir özetidir. EMŞAV için detaylı bilgiyi aşağıda vereceğim iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz dostlar.

Not: Kimileri için bu bir reklam yazısı olarak algılanabilir fakat ben bir yazarım ve topluma hizmet için kalemimi kullanıyorum. Bunun için de bu toplumun bireyleri için çalışan gönül veren, ilkeli oluşumları tanıtmak gerektiği düşüncesindeyim. Suizan her zaman olur. Ama ameller niyetlere göredir Sağlık ve huzurla kalın dostlar.

E-MAİL: nurancal@1dunyahaber.com

WEB: www.nurancal.com

EMŞAV İLETİŞİM ADRESLERİ

Adres: Fevzi Çakmak 2 Sk. No:34 / 6 Kızılay / ANKARA

Tel : 0 312 230 74 17

Faks : 0 312 230 74 20

E-Mail : emsav@emsav.com.tr

 

Web: www.emsav.com.tr

(36)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*