Menü

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİN TAZYİKLİ SULARI

7 Eylül 2012 - MAKALELERİM
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİN TAZYİKLİ SULARI

Temcit pilavı gibi tekrarlanan konulardan çoğu zaman sıkılırız ancak bazen de temcit pilavı gibi ısıtılıp önümüze gelmesi gereken konular da vardır ki, bunlar özellikle sık tekrarlanmalıdır.

Zaman bilişim zamanı. Buna rağmen birçok konuda da böyle gelmiş böyle gider tavrımız yüzünden ne uzuyor ne kısalıyoruz. Çağa ayak uyduramadığımız gibi, çağın bize ayak uydurmasını bekliyoruz. Zamanla ileriye gitmek şöyle dursun, geriye gitmek için çaba sarf ediyoruz.

Bu durum maalesef her alanda mevcut. Son zamanlarda çıkan mobbing uygulamaları da bu geri vitesimizin bir örneği. Kamudan, özele iş hayatının her alanında görülmeye başlanan bu duruma da, burada işler böyle yürür muamelesi yaptığımızdan olacak ki, çok kişi bile henüz ismini bile duymadığı bu sistem de neyin nesi imiş diye sormaktan kendini alamıyor.

Kısaca Mobbing uzun süreli sistematik ve psikolojik baskı07 uygulamasıdır. Yapımız gereği “Biz acının her türlüsüne katlanırız” kabadayılığı ile katlanmaya bunu da bir marifet gibi sunmaya da çok meraklıyız. Sık sık duyarız çevremizden, “ben bugüne kadar ne baskılara maruz kalıp ta sabrettim” ya da “Bugüne kadar çektiğim sıkıntıyı yazsam roman olurdu.” Misali cümleler arkadaş ve dost sohbetlerimizin vazgeçilmezleri olmuştur. “İyi de bu kadar sıkıntıya katlanacağına mücadele etseydin ya! Hakkını isteseydin ya!“ demek gelirse de içimizden bir türlü diyemeyiz.

Yukarıda bir yerlerde bizi bekleyen güzel bir gelecek olduğunu söyleyenlere ise;”Yok arkadaş ne etliye ne sütlüye karışırım der”, yakına yakına devam ederiz yaşamaya. Belki şöyle demek daha mı doğru olur, bir güç bizi ulaşmak istediğimiz yere ulaşmamamız gerektiğini söyleyerek engel olmaya mı çalışıyor acaba. Nasıl mı? Bir örnek ile açıklarsam çok daha iyi izah etmiş olurum konuyu:

Kafese beş maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven ve tepesine de iple muzları asarlar. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde, dışarıdan üzerine soğuk su sıkılır. Sadece merdivenleri çıkmaya çalışan maymun değil, diğerleri de bu soğuk sudan nasibini alır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymun diğerleri tarafından engellenmeye başlanır. Daha sonra, maymunlardan biri dışarı alınıp, yerine yeni bir maymun (x) konulur.

(x)”in ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur; fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler.. Daha da sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla (y) değiştirilir.. (y) merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymun (y)’yi en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymun olan x dir. Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. En yeni gelen maymun (z) ilk atağında cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin(x ve y) en yeni gelen maymun (z) yi niye dövdükleri konusunda hiç bir fikirleri yoktur. Son olarak en baştaki ıslanan maymunların dördüncüsü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asili olduğu halde artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır.

Neden mi? Çünkü “Burada işler artık böyle gitmektedir.” fikri maymunların bilinçaltına yerleştirilmiştir…””

Genelde bir hiyerarşik sistemle çalışan kurumlar ve işletmelerde görülen bu öğrenilmişlik çaresizlik örneği maalesef hemen her kurumda mevcut.

Sorunlar çok. Özellikle Polislerin çalışma saatleri, özlük hakları ve hepsini tek bünyede barındıracak olan sendika hakkı. Fakat geçmişin kötü örneklerini günümüze kadar taşıyan kişilerin tazyikli suyu ile ıslanmak bir yılgınlık politikasını da beraberinde getiriyor.

Yıl 2012 biz öğrenilmiş çaresizliğin pençesinde kıvranıyoruz.

Son olarak bu yazımda da, başlattığım imza kampanyasının linkini vereceğim.

PKK elinde 1 senedir rehin tutulan Polis Nadir Özgen ve 25 rehinenin Kurban Bayramına kadar ailesine kavuşabilmeleri ümidi ile…

KAMPANYA LİNKİ http://imzakampanyam.com/polis-memuru-nadir-ozgen-ve-25-rehineyi-kurban-bayramina-kadar-ailelerine-kavusturalim-imza-kampanyasi SİZİN İMZANIZ OLMAZ İSE BİR KİŞİ EKSİĞİZ.

(6)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*