Menü

MİNİ MİNİ BİRLER VE VELİLER

10 Eylül 2012 - MAKALELERİM
MİNİ MİNİ BİRLER VE VELİLER

Bugün bazı evlerde ayrı bir telaş var. İlk ders zilinin çalması ile ilkokul 1.sınıf öğrenciler okula merhaba dedi.

Aylardır konuşulan 4+4+4 eğitim sistemi de konuşulmaya devam edildi. Karşı çıkanlar, karşı çıkanlara PKK zihniyeti diyerek büyük gaf yapanlar, rapor alan veliler ve rapor alan velilere “bizim çocuğumuz geri zekâlı” diyorlar diye hitap edenler.

Bir dünya kafamıza, bir dünya edenler ile beraber okul hayatına merhaba diyen minikler.

Aslında okadar üzülüyorum ki, yarış atları koşuya çıktı ama henüz saha temiz değil ve nasıl engeller var önünde bilmiyoruz.

Sistemin 66 ayda 1.sınıfa kaydolma şartına karşı olanlardanım.

Bu sistemde, 60-66 ay olanlar anasınıfına zorunlu tutulsa idi ozaman bizim henüz oyun çağında olan miniklerimiz, oynarken öğrenmenin tadına varacaklar, küçük omuzlarına ağır bir yük yüklenmeden ilkokul 1.sınıfa hazırlanacaktı. Böylece okula başlamada etkili bir sınıf olan anasınıfı ile okula adapte ve gelişimini tamamlayan öğrenciler ve veliler 1.sınıftan daha fazla verim alabileceklerdi. Okul stresi de önemli ölçüde azalacaktı. Okul bahçelerinde bekleyen veliler de tüm gün okulda bekleme zahmetinden kurtulacaklardı. Görülen o ki, bu sene velilerin eğitim öğretim yılı da, ilk ders zili ile başlamış oldu.

Avrupa dan dan örnek verirken dikkatlerden kaçan nokta ise okul bahçelerinde nöbet tutan ebeveynlerin olduğu tek ülke olma durumumuzdur. Hele annelik şefkatini abartarak, bağımlı çocuklar yetiştirdiğimizi düşünür isek, kaçınılmaz son da okul bahçesinde bekleyen veliler olacaktır.

Şu da bir gerçek ki velilere bir noktada hak vermiyor değilim.5,5 yaşındaki bir çocuğun korkularını göz ardı edemezsiniz.40 kişiden fazla bir öğrencinin bulunduğu yerde, her şeyin yabancı oluşu, okul kavramını idrak edememiş olması onu derin bir korkuya sevk edecektir. Bu esnada çevresinde ona yardım edecek güvenilir birini arayacaktır. Bu da 40 kişiden fazla öğrencisi olan öğretmen olamayacaktır ilk etapta. Çünkü öğretmenin her çocukla aynı anda ilgilenmesi söz konusu olamaz. İşte ozaman devreye anne girecektir.

Bu senenin ayrı bir özelliği de, geçen sene 4-4,5 yaşında olan çocukların aileleri bu sene anasınıfına göndermeyi düşünüyorlardı. Ama yeni sisteme apar topar geçilmesinden dolayı daha okul ile hiç tanışmamış çocuklar direk 1.sınıfa başladılar. Okul tecrübeleri sıfır. Beraberinde getireceği aksaklıklar ise yığınla.

Temennim bu apar topar geçilen sistemin dezavantajlarını en az seviyede yaşayabilmek.

Sistemin eksikliklerinin giderilmesi zaman alacak. Bu zaman zarfında ise velilere çok iş düşecek. Özellikle yine bizim Türk Toplumuna has bir özellik olan çocuk yarıştırma gayretini düşünürsek, eğitimin önce velilere uygulanmasından yanayım.

Ebeveynlerin yanlış tutum ve davranışları çocukların okuldan soğumalarına neden olacağı için, özellikle 1.sınıfın, çocuk yarıştırma sınıfı olmadığını, tüm ebeveynler anlamak zorunda.

Bu düşüncelerim ile ne kadar PKK zihniyetli diye hitap edilmiş olsam da bu gerçekleri değiştirmeyecektir. Maalesef Ülkemizin dört bir tarafında eğitim kalitesi aynı değil. Eğitimde eşitlik yok. Olanaklar eşit değil.

4+4+4 sistemi hepten yanlış demiyorum bu sisteme karşı da değilim ancak Ülkemizi düşündüğümde alt yapıları oluşmayan bir yerde 4+4+4 ten istenilen verimin tam anlamıyla alınacağından da şüpheliyim.

Umarım yanılan ben olurum.

(10)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*