Menü

İFTİRA-SABIR-TESLİMİYET

21 Kasım 2012 - MAKALELERİM
İFTİRA-SABIR-TESLİMİYET

Bu dünyada korkup ve sakınmamız gereken en büyük zanlardan biri de suizan ve iftiradır. Bugün maalesef iftiraya maruz kalıp da hayatları darmadağın olan insanlar vardır.

İnsanoğlu nefsine ve onu azdıran şeytanın vesveselerine kanarak başka bir Müslüman kardeşinin hakkında suizanda bulunabiliyor. Bu vesvese ile hareket eden insanlar, duyduklarına bazen de gördüğü sandığı olaylara karşı peşin ve yargılayıcı hükümlerde bulunabiliyorlar. Bu öyle bir noktaya geliyor ki, iftira denen bataklık çukurunun içine düşüyorlar. Bataklık çukuru diyorum çünkü masum bir Müslüman kardeşine iftirada bulunan insan, hem bu dünya hayatını hem de ahir hayatını mahvedebiliyor.

Şeytan insana bazen sağdan bazen de soldan yaklaşır. İnsanoğlu İyi yapıyorum dediği her işin içinde şeytanın vesveselerine kapılabilir ve farkında olmadan onun sadık hizmetçisi haline gelebilir. Bu davranışlarıyla bataklığın içinde çırpınmaya başlar. Öyle çırpınır ki, içinde büyüyen pisliği etrafına sıçratır. Hâlbuki bu çırpınışlar onu daha da kirli ve derin bir kuyunun içine çeker.

Kendisine pislik sıçratanlara karşı yapılacak en erdemli davranış sabredip bu durumdan, kendisini en iyi bilen, gören ve hüküm veren Yüce Allah’a sığınmaktır. Ne güzel ifade eder Hz. Mevlana “ Edebi ararsan eğer, edep; edepsizlerin edepsizliklerine sabır ve tahammül göstermektir” diye. O’na sığındığın anda içine dolan huzuru hissedince boş verirsin insanlara ve insanların nazarlı bakışlarına.

Teslimiyet! Tüm ruhun ve bedenin ile teslim olmanın yağmurları olan huzur vurunca gözlerine, açılır semaya eller ve dualar dökülür dillerden. Arzuhalim sanadır Allah’ım dersin o an. Bilen gören ve tek şahidimsin. Kimse bilmese de sen biliyorsun ve bu bana yeter dersin.

Kalbin ağlar, kalbin ağlamasına dayanamayan gözler vazgeçer direnmekten. Eşlik eder huzur ve hüznün birleştiği anlara. İşte ozaman ne arkanızdan döndürülen dolaplara ne de kurulan tezgâhlara üzülürsünüz.

Teslimiyettendir ilahi adalete olan inancın. Sana edilen ahların kalkanıdır teslimiyet. Aynaya yansıyan kötü ışınların kendilerine dönerek verdiği ıstırabın göstergesidir. Haksız yere edilen bedduaların sahibine bulamayıp, mazlumun gözyaşı ile sızlattığı Gayretullah’a dokunarak geri dönmesidir.

Allah’ın rızasına uygun işler yapıp yaşamaya çalışan her insanın karşısına şeytan bir engel çıkarır. Bu, kişi için bir imtihandır. Sabredip geçersen ne ala yoksa düşüverirsin ağına. Bunun içindir ki her yaptığımız işte Allahın rızası gözetilmeli, aksi takdirde yaptığın iş nefsine ve ona azdıran şeytanın emrine hizmet eder. Onun içindir ki, Tevekkül ve teslimiyet bu yolda insanın tükenmez enerji kaynağıdır.

(21)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*