Menü

İLLA EDEP İLLA EDEP

21 Kasım 2012 - MAKALELERİM
İLLA EDEP İLLA EDEP

Ne İbrettir Kızarmak Bilmeyen Çehren, Bırak Kardeşim Tahsili; Git Önce Edep, Hayâ Öğren ..! ‎M.Akif ERSOY

Mehmet Akif Ersoy’un bu güzel ve anlamlı cümlesini okuduğumda, nice tahsilli edepsizlerin aramızda yaşadığını hatırladım ve şu dizeler geçti yüreğimden:

Edep gömleğini giydik çıktık yola,

Edepsizlerle karşılaştık sağda solda

Biz utandık sözlerinden, tavırlarından,

Kızarmadı yüzleri, edepsiz ruhlarından.

Nuran Taydaş Çal

Çocukları çok severim, küçük bir yaramazlık yapsalar, başları önde utanırlar. Gözlerini kaldırıp bakamazlar yüzlerinize. Kimisi de ağlar utancından. O küçük yaramazlıklarını cezalandırırız ki, gelecekte büyük utançlar duyacağı işler yapmasınlar.

Edep gömleğini, çocuklarımızı o masum çağlarında giydirmeliyiz. Çocuklarımızın yanında konuştuğumuz her kelimeyi, sergilediğimiz her davranışı çok dikkat etmeliyiz.

Bazı aileler, sırf eğlence olsun diye maalesef çocuklarına küfür etmeyi öğretiyorlar. Bu kelimeleri kullandıklarında çok büyük bir marifet yapmış gibi alkışlayıp gülüyorlar.

Bir müddet sonra çocuk bu kelimeleri sırf sempatik olabilmek adına, her yerde söylüyor. Çünkü çocuğun beyninde bu sözler takdir edici ve alkış alıcı sözler kategorisine işleniyor. Ancak öyle bir ortam geliyor ki, aile çocuğunun bu sözlerinden utanıyor. Çünkü o ortamda bu kelimelerin telaffuz edilmesi, ailenin itibarını zedeliyor.

“Utanmak istemiyorsanız, utanacak tavırlar sergilemeyiniz”

Okul çağlarında özellikle sınıf öğretmenlerimiz, kavgacı davranış ve küfür içerikli söz söyleyen, saygı perdesini yırtan öğrencilerden şikâyet ederler. Birçok ailenin sırf bu yüzden veli toplantılarına katılmadığını bilirim.

Bence bir ailenin çocuklarına bırakacağı en büyük miras edeptir. Edebi öğrenen her çocuk, geleceğini bunun üzerine inşa eder.

Edep, kötü ahlakı bertaraf eder. Ahlakı güzel olanın yaptığı her iş de güzel olur.

Son günlerde maalesef, milleti temsil etmek için meclise giren milletvekillerinin de edepten bihaber olmalarının yansımalarını görüyor ve büyük üzüntü duyuyorum.

Milleti temsil için seçilen milletvekillerin edep dışı söz ve davranışları, kendilerini temsil etmesi için gönderen bu halka saygısızlıktır.

Eğitim, Sanat, siyaset, sağlık ve diğer halkın örmek alacağı her birimde bulunan insanların söz ve davranışlarını edep çizgisi içinde kullanıp, uygulamaları gerekmektedir.

Halka mal olmuş isimlerin, özellikle çocuk ve gençler tarafından takip edildiği unutulmamalıdır.

Maalesef diploma, adam olmayı garanti etmiyor.

Değerlerimiz, inançlarımız bizi biz yapan unsurlardır. Bunları kaybettiğimiz anda insanlığımızı dolayısıyla bir toplumun geleceğini yok ederiz.

İlim ve irfanın yüceliği, edep ile anlaşılır. Edep ile insanoğlu hem dünya da hem urbada güzel hallere kavuşur.

Yunus Emre’nin şu manalı sözü konuyu özetlemektedir:

“Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. “ Yunus EMRE

(20)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*