Menü

ÖYLE BİR GENÇLİK Kİ

21 Kasım 2012 - MAKALELERİM
ÖYLE BİR GENÇLİK Kİ

“Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün ”dikey”leri ”yatay” hale getirecek bir çığlık kopararak ”mukaddes emaneti ne yaptınız? ” diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik…

Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlik… “

“ zifirî karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin ve gerçek kahramanlık madeniyle sahtesini ayırt etmekte kuyumcu ustası bir gençlik…”

NECİP FAZIL KISA KÜREK

****************************

Üstad Necip Fazıl Kısa Kürek’in “Gençliğe Hitabe” adlı eserinden alınan b21u bölümleri okuyunca, gençliğin satırlardaki devleşmesine şahit oluyorum

Tarihimize dönüp baktığımızda ise Fatih Sultan Mehmet Han gibi henüz 21 yaşındayken Fethi tarihe yazdıran, bir çağın kapanıp başka bir çağın açılmasına sebep olan ecdadımızın torunları olduğumuzu unutan bir gençlik ile Üstadın satırlarındaki devleşen gençliği mukayesini yapıyorum çoğu zaman.

Nereden nereye geldiğimizi, moda akımına kendisini bırakıveren gençliğin çılgın yaşantısını, çağdaşlıkla fiziksel çıplaklığın birbirine karıştırıp, maneviyatı yüreklerde değil ceplerde yaşayan bir gençliğin hazin durumu geliyor gözlerimin önüne.

Gözleri ve beyinleri alkol ve uyuşturucu ile uyuşmuş, batı ülkelerindeki kişilerin bile kabul etmediği bir yaşantıyı kendisine kopyalayan, Müslümanlık ile çağdaşlık dedikleri köhneleşmiş zihniyetin arasındaki alanda sıkışıp kalmış bir gençlik.

Sormayan, sorgulamayan kendisine sunulan zehri biranda içiveren bir gençlik. Türlü güçlerin oyunlarıyla aldanan, parlak ışıkların ve çılgın müziklerin kollarına bırakarak kendinden geçen bir gençlik.

Çalışmadan kazanmak isteyen, magazinsel dünyanın cazip ışıklarıyla beyinleri karartılan bir gençlik.

Kimlik karmaşasını kuşak çatışmasına döndüren, kendilerince yobaz zihniyetlerin karşılarında durdukları ancak bir okadar da çürüyen fikirleri ile kendilerinin bile inanmakta güçlük çektiği bir gençlik.

Ne batılı olabilmiş ne de tam bir Müslüman, med-cezirleri yaşayan buhranlı kimlikler.

Altın vuruşlarla hayatları kararan, özentilikle başlayıp müptelalığa dönen alışkanlıkların kör zindanlarındaki bir gençlik.

Umutsuz bir okadar da inançsız bir gençlik.

Aşk ve sevgiyi hayvani arzularla besleyen, karşı cinsi cinsel meta olarak gören bir gençlik.

Şuursuz kimi zamanda gayesiz bir gençlik.

İşte bunun içindir ki;

Üstadın satırlarındaki gençliği özlüyoruz günümüzde. Araştıran, soran, dinine, diline vatanına ırz ve kişiliğine sahip çıkan bir gençlik.

Fatih Sultan Han’ın zekâsıyla bütünleşmiş bir beyin ile güçlenen, daima ileriyi hedefleyen, dehası ve keskin bakışlarıyla dosta güven, düşmana korku salan bir gençlik.

Sen genç arkadaşım! Daha ne kadar beynine ördüğün duvarın içinde yaşayacaksın?

Daha ne kadar, umursamaz bir tavrın piyonu olmaya devam edeceksin?

Kukla misali oynatılırken, iplerinin kimlerin ellerinde olduğunu ne zaman soracaksın?

Maddesel dünyadan, manevi hayata dönüşündeki engelleri ne zaman kaldıracaksın?

Ey genç arkadaşım! Bir vicdan muhasebesi ise yapacağın, haydi durma artık yap.

Çünkü umutların ışığında aydınlanmayı bekleyen yeni bir nesil senin yeniden filizlenmeni bekliyor.

‘, 1, 1, 0, 3, ‘2012-11-21 21:10:53’, 62, ”, ‘2012-11-29 18:55:23’, 62, 0, ‘0000-00-00 00:00:00’, ‘2012-11-21 21:10:53’, ‘0000-00-00 00:00:00’, ”, ”, ‘show_title=\nlink_titles=\nshow_intro=\nshow_section=\nlink_section=\nshow_category=\nlink_category=\nshow_vote=\nshow_author=\nshow_create_date=\nshow_modify_date=\nshow_pdf_icon=\nshow_print_icon=\nshow_email_icon=\nlanguage=\nkeyref=\nreadmore=’, 2, 0, 24, ”, ”, 0, 167, ‘robots=\nauthor=’),

(1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*