Menü

ANAHTAR VE KİLİT

5 Aralık 2012 - MAKALELERİM
ANAHTAR VE KİLİT

Hayatta birbirini tamamlayan kavramlar vardır. Bu kavramlar bazen bir dengenin mükemmeliyetini sunar, bazen de bir felaketin kapılarını açar. İşin sırrı doğru anahtar ve doğru kilit olabilme noktasında yatar.

Anahtar ve kilit. Şu dünya hayatında yaşadığımız birçok şeyi anahtar ve kilit üzerine kurmuş, bu benzersiz ikilinin mecazi anlamda hayat ile ilişkisini hayretle seyretmişimdir.

Bir çocuğun ruhu kilit, bir annenin ona yaklaşımı ise anahtardır. Kişiler doğru anahtarı seçtiğinde çocuğun kalbine ve ruhuna giden kapılar açılır, ilişkiler düzene girer.

Eşler arasında da anahtar kilit ilişkisini yaşarız çoğu zaman. İş anahtar ya da kilit olmakta değil, kilidi açacak anahtarı bulmaktadır.

İşte hayatın sırrı doğru anahtar ile doğru kapıları açmaktır.

Anahtar ve kilit olmak;

Hazreti İbrahim (A.S) ın ateş içindeki teslimiyeti, Hazreti Yusuf(A.S)ın Kuyu içindeki sabrı, zindanda kalan bedeninin ruhundaki yükselişine vasıl olmaktır. Kâinatın Efendisi Hazreti Muhammed (SAV) in merhameti, şefkati ve hoşgörüsünde var olmaktır.

Anahtar Ve Kilit olmak;

Ruhunu saran kirlerden arınarak tövbe kapısında kalbini gözyaşları ile yıkamaktır. Varlığın ötesinde bir varlığı, ilmin ötesinde ilmi, benliğin ötesinde kulluğa ulaşmaktır.

Anahtar ve Kilit Olmak;

Sonsuzluğa açılan bir kapıdan huşu içinde girmek, kalplerdeki ukdeleri bir bir çözerek yürümektir.

Anahtar ve Kilit Olmak;

Aciz bir bedenden yükselen ruha ulaşmak, bu ruh ile yaşamak, yaşarken idrak etmektir.

Anahtar ve Kilit Olmak;

Güneşi gören gözün, karanlığa karşı duruşunu eğrilmeden, bükülmeden sergilemektir.

Anahtar ve Kilit olmak;

Yaratılış gayesinin şuuruna vararak, her kapalı kapının önünde bu bilinç ile düşünüp doğru anahtarı bulmaktır. Fani dünyadan, sonsuz âleme açılan kapıyı keşfetmek, bu kapıda sükûtu hâl ile yoğrulmak, yanmak ve pişmektir.

Doğru kilitlere ulaşan anahtarlar olmamız duasıyla

Sevgiyle kalın dostlar..

(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*