Menü

SOYTARILIĞIN ADI KIYAMET SENARYOSU

21 Aralık 2012 - MAKALELERİM
SOYTARILIĞIN ADI KIYAMET SENARYOSU

Soytarılığın adı kıyamet senaryosu oldu. Günlerdir Şirince deki kıyamet senaryoları hakkında yorumlar yapıldı, yazıldı çizildi ama iş öyle bir hale geldi ki özellikle sosyal medyada bu iş zıvanadan çıktı, laçkalaştı.

Kıyamet gibi ciddi bir konunun sulandırılması, basit, içi boş esprilere kurban edilmesi hatta alaya varan sözler ile çirkinleştirilmesi beni rahatsız ediyor.

Asırlardır kıyamet senaryoları söylenegelir. Bu ilk değil son da olmayacaktır. Vakurlu bir insanın daha doğrusu Müslüman’ın yapması gereken ise küçük kıyamet diye nitelendiren kendi kıyametine hazırlanmasıdır.

Bu gün 21 Aralık ve evet bugün dünyada binlerce insanın küçük kıyameti koptu. Yarın da öbür gün de kopmaya devam edecek. Önemli olan bunun bilincinde olabilmek.

Kimimiz evladını, kimimiz anne ve ya babasını, kardeşini ya da akrabalarını kaybetti. Bizim vademiz ne zamandır ancak Allah (C.C) nin bilgisi dâhilinde. Bu kadar yaşanmış gerçeğin ortasında Büyük kıyameti düşünerek, kendi kıyametimizi unutuyoruz.

Unutmakla kalmayıp resmen alay konusu yapıyoruz.

Vah ki ne vah bize. Malımızla, çoluk çocuğumuzla, bilgimizle övünürken, bilinmeyen bir sona doğru gidiyoruz. Sözlerimizin, davranışlarımızın nereye gideceğini düşünmeden laylomlarımıza devam ediyoruz.

Dün geçti, yarının olacağı belli değil ve biz bu gün ne yapacağız diye düşünmeden beyhude sularda çırpınıp duruyoruz.

Anneciğim ahir âleme göçeli tam 10 sene oldu. Benim için hâlâ dün gibi olsa da, mezarının başına gittiğimde saati unutuyorum. Gözyaşlarım toprağını ıslatırken, onun için yapabildiğim tek şey dua etmek oluyor. Ne kadar ayrılmak istemesem de yanından ayrılıp evime dönüyorum. Dünya meşakkatine dalıyorum.

İşte gerçek bu, her anne deyişimde gözyaşlarımı durduramazken, yanında bile sabahlayamıyorum. En sevdikleriniz, siz bu hayattan ayrılıncaya kadar yanınızda. Ötesinde tek başınasınız. Eğer hayırlı bir evlat yetiştirebildiyseniz, bu dünyada hayırlı bir iş yaptıysanız şayet, arkanızdan gelen onların duası olacaktır sadece.

Evet, dostlar, en iyisi siz kıyametin ne zaman kopacağı konusunu bir yana bırakın da kendi kıyametiniz için hazırlığa başlayın. Lakin kendi kıyameti için hazırlananlar, büyük kıyamet için de hazırlanmış olacaklardır.

Sözlerim ve yazdıklarım her zaman önce kendi nefsimedir.

Sağlık ve huzurla kalın dostlar.

(8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*