Menü

ÇÖPE ATILAN PARALAR, VEBAL ALTINDA KALAN VİCDANLAR

18 Şubat 2013 - MAKALELERİM
ÇÖPE ATILAN PARALAR, VEBAL ALTINDA KALAN VİCDANLAR

“Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (A’raf 31.Ayet)

Müslüman bir ülkede bu ayetin varlığını bilerek yapılan israfı düşündüğümüzde, imanımızı ve inancımızı sorgulamak zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. En çok israf edilen gıda maddelerinden biri de maalesef ekmek. Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından yapılan açıklamada ülkemizde her gün 5 milyon ekmek israf ediliyor.

Bu ciddi ve ürkütücü rakam, tamamen bilinçsizlikten ve cahillikten kaynaklanıyor. Yeterli miktarda ekmek almak bu kadar zor olmasa gerek. Günde 5 milyon ekmek çöpe gidiyor bunun rakamsal değeri 3,5 milyon lira. Asgari ücret ile geçinmeye çalışılan bir ülkede 3,5 milyon lirayı çöpe atacak kadar zengin bir ülke miyiz sorusunu sormadan geçemiyorum.

Bugün maalesef bir lokma ekmeğe muhtaç durumda olan insanlar var. Büyük oteller, restaurantlar, fabrikalar ekmek israfında önde giden yerler. Sorun ortada sorunları konuşmak güzel ancak önemli olan sorunları çözüme ulaştıracak alternatifler ortaya koymak.

Evlerimizde bize düşen görev yeterli miktarda ekmek almak, buna rağmen kalan ekmeklerimizi buzdolabında muhafaza etmek. Bunları farklı alternatifler ile değerlendirmek şahsi olarak bizim yapacağımız katkıdır.

Çocuklarımıza, evde ebeveynler, okulda eğitmenleri tarafından ekmek israfını önleme noktasında eğitimler verilerek daha küçük yaşlardan itibaren bu bilinç sağlanabilir.

Okulların, yurtların, iş yerlerin yemekhanelerinde ekmek israfını hatırlatıcı broşürler asılarak farkındalık sağlama noktasına gidilmelidir. Çünkü yemekhaneler ekmek ve yemek israfının en çok yapıldığı yerlerdir.

Fabrikalar, oteller, restaurantlar, bulundukları yerin mahalle muhtarlarından durumu uygun olmayan kişileri tespit ederek, kalan ekmek ve yemekleri bu kişiler ile paylaşabilirler ya da belediyeler bu kurumlardan fazla yemek ve ekmekleri alarak evsizlerle paylaşabilir. Bu konu ile ilgili teşvik edici faaliyetlerde bulunulabilir.

Dünyada açlıktan ölen insanlar var maalesef. Çöpe atılan her nimette onların da hakkını çöpe attığımızı düşünürsek ne kadar büyük bir vebal altında olduğumuzu siz düşünün.

İsrafın maddi ve manevi boyutunun şuuruna bir an önce varmamız lazım.

İsraf önlenemeyecek bir durum değildir. Yeter ki biz kararlı olalım.

ELEKTRONİK POSTA: nuran_cal@hotmail.com

WEB: www.nurancal.com

TWİTTER: @SARENDE

(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*