Menü

MUTLULUĞUN KAYNAĞI

7 Mart 2013 - MAKALELERİM
MUTLULUĞUN KAYNAĞI

İnsanoğlu, hayatın akışında kendini öyle bir kaybediyor ki, ruhsuz, asabi çekilmez bir yaratığa dönüşüyor. Yaradan tarafından kendine bahşedilen hayatı hem bu dünyada hem de öteki âlemde heba ediyor. Bunun sonunda mutsuz insanlar topluluğuna bir fert daha ekleniyor.

Hayat şartları insanı mekanikleşen robotlara dönüştürdüğü için içimizdeki pozitif enerjimiz yok oluyor. Ruhumuzu bir yerlerde bırakıp sürekli koşuyoruz. Ruhsuz bedenler, manevi duyguları yitirdiği için kaba, agrasif, hoşgörüsüz davranıyor. İş yerlerindeki verimsizlik, evliliklerdeki mutsuzluk, trafikteki saygısızlık ruhsuz bedenlerin farkında olmadan yaptığı eylemlerin sonunda ortaya çıkıyor.

İşin sırrı, hayatı nasıl algıladığımız konusunda yatıyor. Hayatını sadece para kazanmaya adayan kişi, bir müddet sonra parayı cebinde taşımak yerine, kalbinde taşımaya başlıyor. Ruhunu parayla satanlar kafilesinde yol alıyor. Sonrasında gelen şikâyetlerin ardından girilen depresif durumlar neticesinde soluğu ya psikiyatristlerin yanında alıyor ya da bir hapishanenin soğuk koğuşunda.

Mutluluğu yaratan paylaşma duygusudur. Paramızı, yemeğimizi, özellikle sevgimizi paylaşmadığımız için bugün biz mutsuzlar kervanının bir üyesiyiz. Bencillik perdesi ile hem gözümüzü hem de kalbimizi öyle bir kapatmışız ki, yanımızdaki sessiz çığlıkların farkındalığını yitirir hale gelmişiz.

Sevgimizi, avuçlarımızda sıkıp yok ettikten sonra bir yumruk halinde karşımızdaki yüreklere indiriyoruz. Paramparça olan yüreklerden saçılan hüzünler ile yaralanıyoruz. Aldığımız her yara bizim enerjimizi bir kat daha azaltıyor. Bizi bir kat daha aşağılara çekiyor. Umutsuzluk sarıyor bedenleri. Yorgunluk, yılgınlık kişinin ruhunu bağlıyor.

Huzur denizine açılmak için, yüreklere bağlanan halatlardan kurtulmak gerekir. Bedeninize bir dur deyin ve ruhunuzu, bıraktığınız yerden geri çağırın.

Hayat okadar kısa ki, hiçbir anını boşa harcayacak kadar zengin değiliz maalesef. Bugün sevdiğinizi söyleyemezseniz, yarın çok geç olacaktır. Bugün yardım etmezseniz belki bir daha yardım etme fırsatını bulamayacaksınız. Bugün pişman olup özür dilemezseniz bir daha bu imkânı bulamayabilirsiniz.

Mutluluğun size gelmesini beklerseniz, ömrünüzün sonuna kadar mutlu olmayı beklersiniz. Hâlbuki mutluluk sizinle, yeter ki siz onu keşfetmesini bilin.

Mutluluk, şükür ile birlikte size sunulacaktır. Şükretmeyen, şükre layık olacak nimetlerden yararlanamaz. Siz şikâyet ettikçe şikâyet ettiğiniz her şey bir kat daha artarak size geri dönecektir.

Biz insanız, Yaratılmışların en şereflisiyiz. Bize bahşedilen bu nimeti ya nankörce kullanıp hayvandan daha aşağı bir hale getiririz ya da bu bilinçle hareket edip meleklerin üstüne yükseliriz. Bu tercihi yapacak olan tek kişi yine sizsiniz.

Varlığımızın kaynağı olan sevgiyi, mutluluğu ve huzuru ömrünüzün sonuna kadar yüreğinde hisseden dostlarımdan olmanız dileğiyle.

Elektronik Posta: nuran_cal@hotmail.com

Web: www.nurancal.com

(11)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*