Menü

KİŞİLİĞİN SİMGESİ

7 Nisan 2013 - MAKALELERİM
KİŞİLİĞİN SİMGESİ

Bazı değerler vardır ki, bu değerler insanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir. Karşınızdaki insanın güvenilir olup olmadığını bu kıstaslara bakarak değerlendirebilirsiniz.

 Gerek iş yaşamımda gerekse sosyal hayatımda benim en büyük kıstasım, kişilerin ağızlarından çıkan sözleridir.

Yalan, dolan, türlü entrikalar ile ayaküstünde kırk tane yalan söyleyen insanlarla bu güne kadar okadar çok karşılaştım ki, bu insanlara bakıp acıyorum.

Herhangi bir konuda size karşı bir vaatte bulunanlar ya da yapılması gereken bir iş ve ya ödeme ile ilgili sözler veren insanların verdikleri sözleri riayet etmedikleri gibi aslı astarı olmayan yalanlar ile sizi oyalama taktiklerini, inandırma çabalarını içim acıyarak izliyorum. Tabi bu insanların öyle ya da böyle sizlere bir şekilde zararı dokunuyor.

Yaptıkları kul hakkına giriyor. Ama maalesef kul hakkının ne olduğunu bilmedikleri için onlar, günü kurtardıklarını zannediyorlar. Dünya hayatında bir günü kurtarırken, karşısındaki insanlardan aldıkları ahlar ile hem bu dünya hayatını hem de ahir hayatını mahvettiklerinden haberleri yok.

Müslüman, elinden ve dilinden emin olunan kişidir. Çünkü Âlemlere nur olarak gönderilen Efendimiz (S.A.V) in en büyük özelliklerinden biri de El Emin olmasıdır. Gerek günlük hayatında gerekse ticaret hayatında doğruluk ve dürüstlükten hiç ayrılmamıştır. Toplum ona bu özelliklerinden dolayı güven duymuş ve “Muhammedül-Emin (Güvenilir Muhammed) “ demişlerdir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir Hadis-i Şerifinde:

“Sözünde durmayan kişinin dini olmaz.” Diye buyurmuşlardır. Başka bir Hadisinde ise;

“Allah(C.C) ye ve ahiret gününe inanan kimse, mutlaka verdiği sözü yerine getirsin.” Diyerek, ağızdan çıkan sözün ve o sözü yerine getirmenin önemini açık seçik vurgulamıştır.

Maalesef günümüzde “ Müslüman” kelimesinin mahiyeti, kimliklerdeki dini İslâm yazan kişilerin sıfatı olarak kalmaktan öteye gidememektedir.

En seçkin insanlar, sözünün eri olan insanlardır. Bu insanlardan asla zarar görmezsiniz. Hz Mevlana ‘nın deyimi ile “İnsan bir ağaca benzer, kökü de ahdinde durmaktır.”

İnsanın onuru ile arasında ince bir çizgi vardır o da verdiği sözdür. Bu kadar mühim bir konuyu hiçe sayan insanların, şeref ve haysiyetten bahsederek ahkâm satmaları da bir okadar gülünçtür.

Bugün çocuklarımıza, verilen bir sözün ne anlam ifade ettiğini öğretemezsek, gelecekte onursuz yaşayan insan topluluklarının temellerini de atmış olacağız. Bunun içindir ki, çocuklarınıza tutamayacağınız sözleri asla vermeyin. Söz verdiniz ise de mutlaka o sözü yerine getiriniz.

Dürüstlüğün bir erdemlik ibaresi olduğunu, insanların şahsiyetlerinin tespitinde bunun etkin bir rol oynadığını, çocuklarımıza öğretmeliyiz. Her alanda dürüst insanlara ihtiyacımız var. İşini dürüstçe yapan insanlara, emeğinin hakkını dürüstçe, kıvırmadan veren işverenlere, dürüst doktorlara, öğretmenlere, polislere, adaletli Hâkim ve savcılara bu toplumun ihtiyacı var. Bunun için de böyle insan yetiştirecek ebeveynlere ihtiyaç var.

Doğru ve dürüst insanlar ile karşılaşabilmeniz ümidi ile sevgiyle kalın dostlar.

(6)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*