Menü

HAVALARIN ISINMASIYLA GELEN TEHLİKE

29 Nisan 2013 - MAKALELERİM
HAVALARIN ISINMASIYLA GELEN TEHLİKE

Havaların ısınmasıyla, sokaklar çocukların sesleri ile şenlenmeye başladı. Bütün bir kış evlere kapanmak zorunda kalan çocuklarımız güneşli havaların tadını doyasıya çıkarıyorlar. Ancak bazı tehlikelerle de karşı karşıyayız.

Son zamanların modası patenler, hemen hemen her çocuğun ayağında. Bugün gördüğüm manzara ise beni dehşete düşürdü. Yaşları 10 ile 12 arasında çocuklar ana caddede patenleriyle arabaların arkalarından, yanından tutarak ilerliyorlardı. Bu tehlikeli gidişe, öfkeli sürücülerin manevralı hareketleri bir çocuğu nerede ise arabanın altına alıyordu. Kazaya davetiye çıkaran bu davranışlar, bir gün bir ailenin ocağına ateş düşürebilir.

Çocuklarımız canımızdan bir parça ancak onların gözyaşlarına dayanamayarak alınan bu tehlikeli araçların, Allah göstermesin ama bizim bir ömür boyu ağlamamıza, hayatımızı zindan etmesine sebep olabilir.

Yüksek binalarla kaplı caddelerde, çocuklarımıza oyun alanları bırakmadık. Enerjilerini sarf edecek aktivite alanlarının olmaması, onları bu tehlikeli maceraya sürüklüyor.

Özellikle belediyeler, çocuklarımıza yönelik oyun alanlarının hazırlanması yönünde ciddi çalışmalar yapmak zorundalar. Spor tesisleri, paten pistleri, bisiklet ile rahatça gezebilecek alanlara yer vermeleri gerekir.

Çocuklarımızın, gençlerimizin bilgisayar başında vakit geçirmelerinden yakınırken, onların sosyalleşmesi için yeterli alt yapıyı oluşturabiliyor muyuz sorusunu da sorgulamak gerekiyor.

Özellikle gençliğe geçiş dönemlerinde, onları yararlı spor ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmek gerekir. Bu yönlendirmelerle, ergenliğe geçiş dönemini sağlıklı bir şekilde atlatacaklar, sosyalleşme sürecinde önemli adımlar atacaklardır. Bu sayede tehlikeli arkadaş gruplarından da uzak tutulmuş olacaklardır.

Eğitimcilerimize de bu konuda büyük görevler düşüyor. Okullarda spor ve sanata yönelik etkinlikler devreye sokularak, çocuklarımızın yeteneklerini sergileyebilecekleri ortamlar hazırlamalıdırlar.

Çocuklarımızı başıboş bıraktığımızda, sonunu değiştiremeyeceğimiz facialara kapı aralıyor olacağız. Anne ve baba olarak elbette ki çocuklarımızı mutlu etmek isteriz. Ancak bizler önce onların can güvenliğini korumakla da mesulüz. Çünkü çocuk, Yaradan’ın kişilere sunduğu özel bir hazinedir. Bu hazineyi, her türlü kötülük ve beladan korumak da bizim vazifemizdir.

Çocuklarımızın akşama kadar nerelerde nasıl vakit geçirdiğinin mutlaka takipçisi olmalıyız. Unutmayalım ki, tedbir alınmadan tevekkül edilmez.

Aileniz ve çocuklarınız ile mutlu, huzurlu bir ömür geçirmeniz temennilerimle huzurla kalın dostlar.

ELEKTRONİK POSTA :nuran_cal@hotmail.com

WEB :www.nurancal.com

TWİTTER: @SARENDE

(0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*