Menü

KİLİM SOPAYA HİÇ KIZAR MI?

19 Mayıs 2013 - MAKALELERİM
KİLİM SOPAYA HİÇ KIZAR MI?

“Üzülme “der Mevlana Hazretleri;

 “Sopayla kilimi vurmanın gayesi, kilimi tozlarından arındırmaktır. Allah sana sıkıntı vermek ile kirini, tozunu alır.”

Bazen öyle bir an gelir ki, daralır nefes alamaz hale geliriz. Sanki dünyanın tüm derdi sıkıntısı, hayatımızın her anını katletmek için gönül kapımızın önünde sıraya dizilmiş sırası geldikçe bir mermi sıkmaktadır.

Tabi bu bizim perdeli gözlerimizle bakıp gördüğümüz ve hükmettiğimiz bir durumdur. İşin aslı, bu sıkıntının bizi bulması, hangi hayırların kapısını açacaktır bilinmez.

Bilinmeyen bir kader çizgisinde ilerleyen insanın en önemli düşmanı nefsidir. Nefsi ile hüküm veren insan ise her zaman zarardadır.

Sabır ve şükür çizgisinde insan özünü bulur. Dert ve sıkıntılar insanın sırlı dünyasına açılan kapılardır. Bu kapılardan giren insan, yaratılmışların en şereflisi olur ve kendini bulur.

Kendini bulan insan Rabbini bulur. Gözündeki sır perdesi kalkar. Gözü ile değil gönlü ile görmeye başlar. Kâinatın dilini okur.

İsyan, insanı şirke götürür. Şirk insanı, hayvandan daha aşağı bir hale getirir. Derdi ile nefsini besler ve azgınlaşan nefis hırsının kurbanı olur. Kötülük bataklığında çırpındıkça batar, battıkça isyanı artar.

İşin en kötüsü de kalplerin ve dilin duaya mühürlenmesidir. Bu bir insanın başına gelebilecek en büyük beladır. Duaya kapalı gönüllerin kilidini açacak tek anahtar ise tövbedir. İsyan noktasından, şükür noktasına kurulan köprüdür tövbe.

Yaşadığınız şehrin en tepesine çıkın ve şehri aydınlatan ışıkların yandığı evleri şöyle bir bakın. Malikâneden, gecekondusuna hepsinin ayrı bir hikâyesi ve hepsinin ayrı bir sıkıntısı vardır.

İşin özeti yalnız değilsiniz. Derdi verenin, dermanını da vereceğini unutmadığın sürece kalbin ferah olacaktır.

Hiç kilim, tozunu, kirini aldı diye hiç sopaya kızar mı?

Kalbiniz her daim huzurlu ve mutlu olsun dostlar.

ELEKTRONİK POSTA : nuran_cal@hotmail.com

WEB: www.nurancal.com

TWİTTER: @SARENDE

(1)

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*