Menü

YARGILARKEN BİR DÜŞÜN

19 Ocak 2015 - MAKALELERİM
YARGILARKEN BİR DÜŞÜN

Toplum içinde yaşıyorsanız, farklı fikir yapılarında olan insanlarla karşılaşmanızda doğaldır. Aynı düşüncede olmasanız da, fikirlerine saygı duymak farklı bir erdemliliktir.

 İnsanların en büyük hatalarından biri, karşısındaki insanı yaptığı işten, fikrinden, hal ve hareketlerinden dolayı yargılamaktır. Bir insanın, başka bir insanı yargılamasını, küçümsemesini asla anlayamamışımdır. Çünkü her ikisi de etten ve kemikten yaratılmıştır. Her ikisi de belli noktalarda acizdir. Çünkü insan acziyetini anladığı anda gerçek bir kul olma yoluna girer. Hal böyle iken, diğerine yargılayıp yadırgamak en büyük ahmaklıktır.

Üstünlük takva ile olur ancak, hiçbir takva sahibi insan, karşısındaki insanı küçümsememiş, düşünceleriyle sorgulayıp, yargılamamıştır.

Bildiğini anlatmak, ilmiyle amel ederek yaşamak çok güzeldir ancak kibir denen illet yakalara yapışmışsa, bu ilim, bir ateş halkası olarak boyunlara dolanacağından ve önce kendisini yok edeceğinden de emin olabilirsiniz.

Cahilliğimiz, öğrenmemizin ve kendimizi geliştirmemizin önüne geçtiği için, her şeyi haddinden fazla bilen cahiller etrafımızı sarmış durumdadır.

Hiçbir insan dört dörtlük değildir ama bu şekilde olmak için çaba sarf etmeli, mütevazı olmalı, hoşgörü çerçevesinde yaşamalı ve öğrenmelidir.

Para, mal, mülk gelip geçicidir. Kalıcı olan tek şey insanlıktır ve kendinden sonra gelen kişilere bıraktığı eserlerdir.

Bir grup insan bunun çabası içindeyken, diğer grup insanlar da bu çabaları küçümseyerek ve çamur atarak zamanlarını geçirirler.

Karınca misali taşıdığımız bir damla su ile cahillik ateşini söndürmek ise çabamız, bu yolda ölmek bile güzel değil midir?

Yüreğinizin suyu ile yoğrulan hamurun ekmeği her zaman tatlı olur. O ekmekten yiyen her insan ziyadesi ile doyar. Tadı damağında kalarak aynı ekmeği yemek için tekrar tekrar sizin sofranıza oturmak ister.

Önemli olan yaşamak istediğiniz hayatı yaşıyormuş gibi davranmamaktır. O hayatı yaşayabilmek için çaba sarf etmek, yeniliğe giden yolda adımları hızlandırmaktır. Böyle yaptığınız müddetçe; öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye vakit ayırdığınız için başkalarını yargılamak ve yadırgamak ile uğraşmaz, yaşamınızla ve yaptıklarınızla onlara örnek olursunuz.

Dünyaya at gözlükleriyle bakmak, düşüncelerinizin gelişimini engeller. Bakış açınızı genişletmeden hayatı ve insanları anlamak mümkün olmayacaktır.

E_MAİL : nuran_cal@hotmail.com

WEB: www.nurancal.com

FACEBOOK: https://www.facebook.com/nuran.cal

(1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*